Çfarë përfitimesh kanë marrë gratë sipërmarrëse në biznes? - Business Magazine Albania

Çfarë përfitimesh kanë marrë gratë sipërmarrëse në biznes?


Në ditën e Gruas, Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes ka publikuar disa statistika për mbështetjen e grave në sipërmarrje gjatë tre viteve të fundit.

Të dhënat tregojnë se shumë gra kanë mundur të shfrytëzojnë mundësinë për të marrë financime të ndryshme nga projekte vendase dhe të huaja, por gjithsesi numri i tyre është ende shumë i vogël në raport me meshkujt.

Kështu, nga Fondi i Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) kanë përfituar 62 gra nga 99 biznese në total. Shuma për financimin e këtyre sipërmarrjeve me në krye gratë është 39.4 milionë lekë nga 81.7 milionë lekë në total. Në përqindje kjo shprehet në 48% të fondit të akorduar për 62% të përfituesve.

Edhe nga linja e kredive italiane kanë mundur të përfitojnë 18 gra sipërmarrëse me një vlerë prej 4.53 milionë euro.

Edhe nga projektet në turizëm gratë kanë mundur të fitojnë 2 nga 9 projekte, me një vlerë totale prej rreth 11 milionë lekë.

Siç shihet nga të dhënat, sipërmarrjet femërore kanë mundur të përfitojnë nga fonde të ndryshme, por janë ende larg përfaqësimit të barabartë në biznes.

“Zhvillimi i politikave për gruan sipërmarrëse është objektiv i rëndësishëm i Qeverisë Shqiptare”, thuhet në statusin e Ministres Milva Ekonomi, ndërsa “MZHETTS e sheh fuqizimin ekonomik të gruas, si një nevojë dhe domosdoshmëri të zhvillimit të qëndrueshëm të vendit”.

Burimi: scan-tv.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0