10 shtetet më të shtrenjta në botë për karburantet


Me një çmim mesatar prej 2.87$ për galon (1 galon amerikan=3.7 litër), Hawaii është vendi më i shtrenjtë në Amerikë për të blerë benzinë. Por kjo nuk është asgjë në krahasim me atë që paguajnë drejtuesit e automjeteve në Hong Kong: 7.04$ për galon.

Në shkallë globale, nuk është tmerrësisht e kushtueshme të mbushësh automjetin me karburant në SHBA. Një galon amerikan benzine kushton mesatarisht 2.46$, marrë nga raporti më i fundit i globalpetrolprices.com, duke u bërë një nga 20 shtetet nga 183 në botë që e kanë çmimin mesatar më të ulët të benzinës.

Një nga diferencat më të mëdha midis vendeve me çmime të larta të karburanteve dhe atyre me çmime të ulëta të karburanteve është prodhimi i naftës. Në përgjithësi, ato që prodhojnë shumë naftë, kanë çmime të ulëta të benzinës, por nuk ëhstë gjithmonë kështu. Norvegjia për shembull, është një nga 15 shtetet me prodhimin më të lartë të naftës në botë, por në të njëjtën kohë ka edhe çmimin më të lartë mesatar të benzinës: 6.44$ për galon. Vendet europiane tentojnë të taksojnë shumë karburantet, dhe si rezultat i kësaj, një pjesë e shteteve evropiane janë midis atyre me çmimet më të larta të karburanteve.

Ja cilat janë vendet me çmimet më të larta të benzinës, që do t’i bëjnë amerikanët të “tkurren” kur t’i dëgjojnë:

9. Izraeli dhe Somalia (së bashku vendi 10 dhe 9)

Çmimi mesatar i benzinës: 5.94$ për galon.

Somalia është një nga 2 kombet afrikane ndërmjet atyre 10 më të shtrenjtave për të blerë karburant. Zotërimi i makinave nuk është i përhapur në kombet e Afrikës, dhe Somalia nuk prodhon naftë, sipas të dhënave që vijën nga Departamenti i Energjisë i SHBA-ve. Është një nga vendet më të varfra në botë.

Izraeli mezi futet në 100 vendet prodhuese të naftës. Në vendin e 96-të, ai prodhon rreth 5,800 fuçi nafte në ditë.

8. Monako

Çmimi mesatar i benzinës: 6.02$ për galon

Monako është shteti i dytë më i vogël në botë përsa i përket shtrirjes territoriale, kështuqë nuk ka shumë hapësirë për automjetet, duke e bërë çmimin e lartë të karburanteve të duket diçka logjike. Gjithashtu, njerëzit që jetojnë në Monako janë përgjithësisht shumë të pasur, gjë që i bën më të aftë të përballojnë koston e karburanteve.

7. Italia

Çmimi mesatar i benzinës: 6.13$ për galon 

Për aq kohë sa makina dhe karburante ka shumë në këto vende, Italia nuk është aq e ndryshme nga SHBA-të. Ato të dyja prodhojnë dhe importojnë naftë (pavarësisht se SHBA-të prodhojnë dhe importojnë në shkallë shumë më të lartë), dhe zotërimi i automjeteve është shumë i përhapur. Prapëseprapë, të mbushësh një serbator prej 16 galonësh në Itali (një madhësi mesatare), do të kushtonte pak a shumë 100$, krahasuar me 40$ në SHBA.

5. Mbretëria e Bashkuar dhe Danimarka (së bashku vendi 6 dhe 5)

Çmimi mesatar i benzinës: 6.17$ për galon

Mbrëtëria e Bashkuar dhe Danimarka prodhojnë një sasi të konsiderueshme nafte (ato renditen në vend të 23-të dhe 39-të respektivisht), por sërish, vendet evropiane tentojnë të kenë taksa më të larta mbi karburantet.

4. Xhibuti

Çmimi mesatar i benzinës: 6.21$ për galon

Xhibuti, një vend i vogël në cep të Afrikës, nuk ëhstë as shumë i populluar, dhe as nuk ka një dendësi të madhe banorësh. Ashtu si Somalia, ai ka një infrastrukturë shumë të dobët të transportit, e cila mund të jetë arsyeja që kontribuon në çmimin e lartë të benzinës.

3. Norvegjia

Çmimi mesatar i benzinës: 6.44$ për galon

Një amerikani, benzina mund t’i duket shumë e shtrenjtë në Norvegji, por kështu funksionojnë gjërat në këtë shtet. Edhe për nga shumë standarde, Norvegjia ëhstë një nga shtetet më të shtrenjta në botë për të jetuar dhe për të vizituar, kështuqë çmimet e larta të karburantit shkojnë në një rrjedhë edhe me kosto të tjera atje.

2. Hollanda

Çmimi mesatar i benzinës: 6.55$ për galon

Hollanda ëhstë e njohur për natyrën e saj të transportit me biçikleta, kështuqë nëse nuk ju pëlqen të paguani 6.55$ për galon për të mbushur një makinë me karburant, biçikleta ëhstë një alternativë shumë popullore.

1. Hong Kong

Çmimi mesatar i benzinës: 7.04$ për galon

Hong Kongu është një nga zonat me dendësi më të lartë në botë, dhe një zonë e cila shfaq shumë probleme me ndotjen e mjedisit, kështuqë ka kuptim që udhëtimi me automjete të shkurajohet me çmime të lata të benzinës, kosto e një galoni benzinë është afërsisht sa një indvid do të paguante për një galon qumësht organik në disa shtete të SHBA-ve.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale