Forbes: "Shqipëria, mes vendeve të paprekura nga turizmi masiv" - Business Magazine Albania

Forbes: “Shqipëria, mes vendeve të paprekura nga turizmi masiv”

Forbes: "Shqipëria, mes vendeve të paprekura nga turizmi masiv"

Gjiganti mediatik amerikan “Forbes” ka zgjedhur Shqipërinë në listën e vendeve të paprekura nga turizmi masiv.

Nëse kërkoni një alternativë të re turistike në Europë, larg zonave të mbipopulluara turistike, Shqipëria ofron një zgjidhje të shkëlqyer për të shijuar një përvojë të qetë dhe autentike. Me itinerare të dedikuara për të zbuluar kulturën dhe peizazhet natyrore, Shqipëria shquhet si një destinacion i veçantë për turistët që dëshirojnë të eksplorojnë pa u përballur me turmat e mëdha.

Një nga udhëtimet më të veçanta të organizuara nga Hinoki Travels është një vizitë në Jugun e Shqipërisë, e cila zgjat nëntë ditë dhe është e fokusuar në konceptin e “Provenience”. Ky udhëtim feston kulturat e ndryshme, ushqimin dhe bujqësinë e rajonit, duke u bazuar në mikpritjen e ngrohtë shqiptare. Grupet e vogla që marrin pjesë do të kenë rastin të njihen nga afër me fermerët lokalë, prodhuesit e ushqimeve dhe blegtorët, si dhe udhëheqësit vendorë dhe pronarët e bizneseve të vogla.

Lexo edhe:Akademia e Shkencave miraton akademikët e rinj, mes tyre Mira Murati

Përfshirë në këtë udhëtim janë akomodimet në shtëpi mysafirësh në fshatrat pitoresk, ku mysafirët kanë mundësinë të shijojnë ushqime dhe verëra lokale. Aventura përfshijnë ecje për pesë deri gjashtë orë në ditë në terrene të ndryshme dhe me lartësi të ndryshme, duke u përfshirë edhe në një udhëtim me rafting në lumin e Vjosës. Ky udhëtim mbështet gjithashtu përpjekjet e EcoAlbania dhe qytetarëve shqiptarë për të mbrojtur këtë lumë, një nga lumenjtë e fundit të egër në Europë.

Vizita në Shqipëri është një mundësi e shkëlqyer për të zbuluar një kulturë të pasur dhe peizazhe të paprekura, duke ofruar një alternativë tërheqëse për ata që kërkojnë të shpëtojnë nga turmat dhe të përjetojnë një udhëtim të vërtetë në thelbin e natyrës dhe kulturës. Një udhëtim i tillë është i përshtatshëm për çdo lloj turisti, nga ata që kërkojnë aventura në natyrë deri tek ata që dëshirojnë të mësojnë më shumë për traditat lokale dhe jetën rurale.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0