1 në 5 punonjës të gatshëm të shesin fjalëkalimet e kompanive ku punojnë


Për çështjet e sigurisë së korporatës, punonjësit tuaj janë lidhja më e dobët. Por një raport i ri gjeti se punonjësit janë edhe më të gatshëm të ndihmojnë hakerat të futen në rrjetin tuaj.

Sipas një raporti nga SailPoint, një kompani e bazuar në Austin të Texasit për menaxhimin e sigurisë dhe identitetit, një në pesë punonjës të survejuar do t’ua shisnin fjalëkalimet hakerave, deri në 1 në 7 punonjës ishte po ta krahasojmë me vitin e kaluar. Nga 20 % e këtyre që shesin fjalëkalimet, 44 për qind do ta bënin për më pak se 1,000 $. Disa ishin madje të gatshëm të shisnin kredencialet e kompanisë për më pak se 100 $. “Këtë vit, edhe përqindja e atyre që ishin të gatshëm të riskonin të dhënat e kompanisë nëpërmjet apatisë, neglizhencës së tyre apo përfitimeve financiare u rrit,” thuhet në raport.

Studimi i 2016-ës u udhëhoëq nga Vanson Bourne, një firmë e pavarur kërkimesh. Vanson intervistonte punonjësit në kompani private në sektorin e IT, ndërtimit, financës, kujdesit shëndetsor, gazit dhe naftës dhe shërbimeve të konsumatorit në Australi, Francë, Gjermani, Hollandë, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Studimi gjeti gjithashtu se 65 për qind e të pyeturve pranuan se kanë përdorur një fjalëkalim të vetëm për shumë aplikacione dhe 1/3 e të pyeturve ndajnë fjalëkalimet me kolegët e tyre. 26 për qind e punonjësve aktualë ngarkojnë informacione sensitive në aplikacionet e sistemit “cloud” me qëllimin për të ndarë këto të dhëna me personat jashtë kompanisë. Gati gjysma e të pyeturve, 40 për qind thanë se kanë akses te shumë llogari të kompanive nga punët e mëparshme.

Një kompani mesatare e marrë në studim kishte 50,000 punonjës, nga të cilët 10,000 prej tyre i shesin fjalëkalimet, nga kёta tё fundit 4,400 i shesin fjalëkalimet për më pak se 1,000 $. 32,500 punonjës në korporata të mëdha përdorin të njëjtat fjalëkalime për llogari të shumëfishta dhe pothuajse 17,000 i ndajnë fjalëkalimet me kolegët.

Gjithashtu punonjësit po blenë software “cloud” për të realizuar rrjedhjen e informacioneve pa e ditur departamenti i IT-së. Studimi tregon se 33 për qind e punonjësve po blenë aplikacione në “cloud” dhe 70 për qind e tyre ngarkojnë të dhënat dhe informacionet e kompanisë në aplikacione. Rreth 50 për qind e punonjësve nuk i tregojnë departamentit të IT-së rreth këtyre blerjeve me justifikimin se “bëhet më shpejt pa IT,” thotë raporti. Fakti se pse kjo paraqet një rrezik është për shkak se hakerat mund të përdorin një pikë hyrje, duke përfshirë aplikacionet e jashtme si një derë komunikimi te rrjeti juaj ose për tё vjedhur informacione.

“Sa më shumë këto rrjedhjet të preknin njerëzit individualisht, do të ishin më vigjilentë rreth proceseve të sigurisë. Por në një kontrast të zymtë, duket se ndërsa ata presin sigurinë e informacioneve të tyre personale, kur janë në palën e punonjësve, të njëjtët përdorues e përdorin në mënyrë shumë jo efektive sigurinë, duke e lënë veten dhe punëdhënësit të ekspozuar,” thotë raporti.

 

/Inc.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale