Teknologjia një ndihmë e madhe për zbulimin e kancerit


Vitin e kaluar, Cisco bashkëpunoi me Ironbound Films dhe Cyrcadia Health për të krijuar Detected, një dokumentar rreth mënyrës se si Internet of Things po ndryshon botën në zbulimin e kancerit të gjirit. 3 Qershori është Dita Kombëtare e të Mbijetuarve nga Kanceri dhe ka ardhur koha për të parë se si disa teknologji të reja po ndihmojnë gjithashtu në rrugën e zbulimit dhe diagnostikimit të sëmundjes.

Annals of Oncology botuan kohët e fundit një studim që tregon se inteligjenca artificiale mund të jetë shumë herë më e mirë në zbulimin e kancerit të lëkurës sesa dermatologët. Kjo makinë IA e njohur si rrjeti konvektual neural i deep learning bazohet në procese biologjike që bëhen më të zgjuara dhe më të mira me trajnim. Kjo tregon qindra mijëra imazhe të kancerit të lëkurës dhe rrjeti nervor punon drejt identifikimit të diagnozave të imazheve. Në krahasim me diagnozat nga dermatologët, rrjeti nervor zbuloi me saktësi 95% të melanomave, ku dermatologët gjetën saktësisht 86.6%.

Lexoni: David Hysong ka themeluar startup-in bioteknologjik për të kuruar lloje të rralla të kancerit

Shumë besojnë se kjo inteligjencë artificiale mund të veprojë si një ndihmë shtesë ndaj dermatologëve – imazhet e dëmtimeve mund të vlerësohen nga teknologjia për të fituar një mendim shtesë mbi lëkurën e pacientit.

Në një postim nga Irma Rastegayeva, konsulente dhe sipërmarrëse shkruan se teknologjia e ekspozuar në dokumentar është gjithashtu një zbulim i madh. Një produkt i krijuar nga Cyrcadia Health, ITBra është një pajisje jo invazive që individët mund të vendosin mbi gjinjtë e tyre. Sensorët në pajisje mund të zbulojnë ndryshimet e temperaturës në indet e gjirit që mund të tregojnë dallimin midis modeleve normale dhe anormale të qelizave të gjirit. Kjo mund të shërbejë si një detektor i hershëm i sëmundjes.

Që nga debutimi i dokumentarit vitin e kaluar, Cyrcadia Health ka punuar fort për algoritmet e reja të IA për të përmirësuar produktin e tyre. Në një postim në blog në muajin Maj shkencëtarë raportuan se kishin bërë zbulime të reja që mund të ndihmojnë më tej doktorët dhe pacientët me kancer. Një nga këto zbulime përfshin aftësinë për të gjetur zona anormale në mënyrë që mjekët të dinë se ku të fillojnë terapitë e avancuara.

Lexoni: Kanceri në pankreas që i solli vdekjen Steve Jobs, mjekët izraelitë gjejnë zgjidhjen

Teksa teknologjia vazhdon të zhvillohet, mund të zbulohen dhe të trajtohen edhe sëmundjet.

/cisco

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale