Teknologjia një ndihmë e madhe për zbulimin e kancerit - Business Magazine Albania

Teknologjia një ndihmë e madhe për zbulimin e kancerit


Vitin e kaluar, Cisco bashkëpunoi me Ironbound Films dhe Cyrcadia Health për të krijuar Detected, një dokumentar rreth mënyrës se si Internet of Things po ndryshon botën në zbulimin e kancerit të gjirit. 3 Qershori është Dita Kombëtare e të Mbijetuarve nga Kanceri dhe ka ardhur koha për të parë se si disa teknologji të reja po ndihmojnë gjithashtu në rrugën e zbulimit dhe diagnostikimit të sëmundjes.

Annals of Oncology botuan kohët e fundit një studim që tregon se inteligjenca artificiale mund të jetë shumë herë më e mirë në zbulimin e kancerit të lëkurës sesa dermatologët. Kjo makinë IA e njohur si rrjeti konvektual neural i deep learning bazohet në procese biologjike që bëhen më të zgjuara dhe më të mira me trajnim. Kjo tregon qindra mijëra imazhe të kancerit të lëkurës dhe rrjeti nervor punon drejt identifikimit të diagnozave të imazheve. Në krahasim me diagnozat nga dermatologët, rrjeti nervor zbuloi me saktësi 95% të melanomave, ku dermatologët gjetën saktësisht 86.6%.

Lexoni: David Hysong ka themeluar startup-in bioteknologjik për të kuruar lloje të rralla të kancerit

Shumë besojnë se kjo inteligjencë artificiale mund të veprojë si një ndihmë shtesë ndaj dermatologëve – imazhet e dëmtimeve mund të vlerësohen nga teknologjia për të fituar një mendim shtesë mbi lëkurën e pacientit.

Në një postim nga Irma Rastegayeva, konsulente dhe sipërmarrëse shkruan se teknologjia e ekspozuar në dokumentar është gjithashtu një zbulim i madh. Një produkt i krijuar nga Cyrcadia Health, ITBra është një pajisje jo invazive që individët mund të vendosin mbi gjinjtë e tyre. Sensorët në pajisje mund të zbulojnë ndryshimet e temperaturës në indet e gjirit që mund të tregojnë dallimin midis modeleve normale dhe anormale të qelizave të gjirit. Kjo mund të shërbejë si një detektor i hershëm i sëmundjes.

Që nga debutimi i dokumentarit vitin e kaluar, Cyrcadia Health ka punuar fort për algoritmet e reja të IA për të përmirësuar produktin e tyre. Në një postim në blog në muajin Maj shkencëtarë raportuan se kishin bërë zbulime të reja që mund të ndihmojnë më tej doktorët dhe pacientët me kancer. Një nga këto zbulime përfshin aftësinë për të gjetur zona anormale në mënyrë që mjekët të dinë se ku të fillojnë terapitë e avancuara.

Lexoni: Kanceri në pankreas që i solli vdekjen Steve Jobs, mjekët izraelitë gjejnë zgjidhjen

Teksa teknologjia vazhdon të zhvillohet, mund të zbulohen dhe të trajtohen edhe sëmundjet.

/cisco

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0