Të ardhurat e Jeff Bezos pritet të kalojnë edhe pasurinë e Bill Gates - Business Magazine Albania

Të ardhurat e Jeff Bezos pritet të kalojnë edhe pasurinë e Bill Gates


Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos shumë shpejt mund ta largojë themeluesin e Microsoft-it, Bill Gates, nga froni i më të pasurit në botë.

Aksionet e Amazon gjatë këtij viti janë rritur me një të tretën, ndërsa të Premten e kaluar për herë të parë e kanë kaluar vlerën 1000$. Vlera totale e kompanisë është 485 miliardë $.

Jeff Bezos, që mban 17% të aksioneve është gati të arrijë pasurinë e Gates. Sipas Indeksit të miliarderëve të Bloombergut, pasuria e Bezos që nga fillimi i vitit është rritur me 20 miliardë $ dhe tani zotëron 86 miliardë $. Nga Gates me 89.9 e ndajnë vetëm “pak miliardë”.

Parashikohet që në të ardhmen Bezos do të ‘luftojë’ për vendin e parë me Mark Zuckerberg, themeluesin e Facebook, i cili vlen 65 miliardë $ dhe vetëm këtë vit ka shtuar pasurinë e tij me 15 miliardë $.

Biznesin me Amazon, Jeff Bezos e nisi në një garazh në Seattle, fillimisht me libra, më pas me ushqim, veshmbathje, pajisje elektronike dhe prodhime të tyre. Kompania ka blerë Washington Post, ka themeluar agjencinë për udhëtime hapësinore, Blue Origin dhe fondin që investon në kompanitë, si: Airbnb, Uber dhe Business Insider.

 

Burimi: telegrafi.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0