Të ardhurat e Jeff Bezos pritet të kalojnë edhe pasurinë e Bill Gates


Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos shumë shpejt mund ta largojë themeluesin e Microsoft-it, Bill Gates, nga froni i më të pasurit në botë.

Aksionet e Amazon gjatë këtij viti janë rritur me një të tretën, ndërsa të Premten e kaluar për herë të parë e kanë kaluar vlerën 1000$. Vlera totale e kompanisë është 485 miliardë $.

Jeff Bezos, që mban 17% të aksioneve është gati të arrijë pasurinë e Gates. Sipas Indeksit të miliarderëve të Bloombergut, pasuria e Bezos që nga fillimi i vitit është rritur me 20 miliardë $ dhe tani zotëron 86 miliardë $. Nga Gates me 89.9 e ndajnë vetëm “pak miliardë”.

Parashikohet që në të ardhmen Bezos do të ‘luftojë’ për vendin e parë me Mark Zuckerberg, themeluesin e Facebook, i cili vlen 65 miliardë $ dhe vetëm këtë vit ka shtuar pasurinë e tij me 15 miliardë $.

Biznesin me Amazon, Jeff Bezos e nisi në një garazh në Seattle, fillimisht me libra, më pas me ushqim, veshmbathje, pajisje elektronike dhe prodhime të tyre. Kompania ka blerë Washington Post, ka themeluar agjencinë për udhëtime hapësinore, Blue Origin dhe fondin që investon në kompanitë, si: Airbnb, Uber dhe Business Insider.

 

Burimi: telegrafi.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale