Sipas Bill Gates, ky është libri që duhet të lexojë çdo student - Business Magazine Albania

Sipas Bill Gates, ky është libri që duhet të lexojë çdo student


Ditën e djeshme, Bill Gates shpërndau një fjalim diplomimi në Twitter.

Njeriu më i pasur në botë ka ndihmuar të çojë një libër psikologjik në vendin e parafundit në listën e librave më të mirë të Amazon, duke përdorur vetëm 140 karaktere.

I botuar në vitin 2012, “Ëngjëjt Më të Mirë të Natyrës Sonë: Pse Dhuna Ka Rënë,” ( The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined) nga psikologu i Harvardit, Steven A.
Pinker, shpjegon se dhuna në fakt ka qenë në rënie në shekujt e fundit dhe përpiqet të argumentojë se çfarë e sjellë këtë dukuri. Fillimisht, Mark Zuckerberg e quajti atë si “libri i vitit”.

Që nga e marta në mëngjes, falë postimit të GatesTwitter, libri është rritur 608,850% duke u renditur kështu Nr.2 në listën e librave më të mirë të Amazon.

 

Ja çfarë thotë Gates për “Ëngjëjt”:

Pinker tregon se bota po përmirësohet. Tingëllon çuditshëm, por është e vërtët. Kjo është periudha më paqësore në historinë e njerëzimit,” thotë Gates. “Kjo ka rëndësi, sepse nëse mendoni se bota po bëhet më mirë, ju doni t’a përhapni progresin në më shumë njerëz dhe vende. Kjo nuk do të thotë që ju i injoroni problemet serioze me të cilat përballemi. Ju besoni se gjithçka mund të zgjidhet. Ky është thelbi i pikëpamjes sime. Kjo më motivon në kohë të vështira dhe është arsyeja pse unë e dua punën time. Unë mendoj se mund të ketë të njëjtin efekt te ju. ”

/Time

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0