23 Librat që sipas Mark Zuckerberg të gjithë duhet t’i lexojnë


CEO i Facebook, Mark Zuckerberg ka një mison të vetëm: të lidhë njerëzit në mbarë botën.

Për këtë arsye ai lançoi vitin e kaluar klubin e librit me qendër në Facebook, me një listë leximi që fokusohet në “kultura, besime, histori dhe teknologji të ndryshme.”

Edhe pse lindja e vajzës së tij, Max, e pengoi të realizonte qëllimin e tij për të lexuar një libër çdo 2 javë, ai e mbylli vitin me 23 tituj për klubin e tij të librit “A Year of Books”.

Ja cilat janë librat që Mark Zuckerberg mendon se të gjithë duhet ti lexojnë:

1. ‘The Muqaddimah’ nga Ibn Khaldun

2. ‘The New Jim Crow’ nga Michelle Alexander

3. ‘Why Nations Fail’ nga Daron Acemoglu dhe James A. Robinson

4. ‘The Rational Optimist’ nga Matt Ridley

5. ‘Portfolios of the Poor’ nga Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford dhe Orlanda Ruthven

6. ‘World Order’ nga Henry Kissinger

7. ‘The Varieties of Religious Experience’ nga William James

8. ‘Creativity, Inc.’ nga Ed Catmull

9. ‘Sapiens’ nga Yuval Noah Harari 

10. ‘The Structure of Scientific Revolutions’ nga Thomas S. Kuhn

11. ‘Dealing with China’ nga Henry M. Paulson Jr.

12. ‘The Beginning of Infinity’ nga David Deutsch

13. ‘The Better Angels of Our Nature’ nga Steven Pinker

14. ‘Genome’ nga Matt Ridley

15. ‘The End of Power’ nga Moisés Naím

16. ‘On Immunity’ nga Eula Biss

17. ‘The Idea Factory’ nga Jon Gertner

18. ‘The Three-Body Problem’ nga Cixin Liu

19. ‘Gang Leader for a Day’ nga Sudhir Venkatesh

20. ‘The Player of Games’ nga Iain M. Banks

21. ‘Orwell’s Revenge’ nga Peter Huber

22. ‘Energy: A Beginner’s Guide’ nga Vaclav Smil

23. ‘Rational Ritual’ nga Michael Suk-Young Chwe

/Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale