Startups.al, një nismë për Komunitetin nga Komuniteti

Startups.al, një nismë për Komunitetin nga Komuniteti


Albi Zhulali është një sipërmarrës, i cili e nisi karrierën e tij në industrinë e internetit në moshën 15 vjeçare. Shumë shpejt ai krioi një forum ndërkombëtar që vizitohej nga qindra mijëra ndjekës nga e gjithë bota.

Në moshën 17 vjeçare, Albi themeloi kompaninë e tij të parë për zhvillim faqesh interneti me klientë disa nga kompanitë më të mëdha në Shqipëri. Ai ështe themelues i Pinguin Technology dhe i Startups.al.

Sfida e tij e madhe e momentit, është sipërmarrja e tij më e re, e cila mban emrin Sofmogul.

Startups.al po lidh kontratë me një kompani investimesh në Berlin.

Kjo marrëveshje ka në thelb mundësinë e identifikimit të startup-eve shqiptare me shanse zhvillimi përtej kufijve të Shqipërisë dhe ofrimit të investimeve për t’i çuar ato më tej si biznese në tregun ndërkombëtar.

Çfarë është Startups.al?

Në Shqipëri çdo ditë e më shumë, po rritet fryma e sipërmarrjes nga të rinjtë, kjo falë shumë eventeve të mirë organizuara. Kam patur fatin të marr pjesë në shumicën prej tyre dhe janë vërtet vende ku mund të mësosh shumë dhe të krijosh lidhje të reja për të të ndihmuar në sipërmarrjen tënde. Gjithashtu, organizohen dhe evente ku nxisin nisjen e një startup-i në 3 ditë. Në këto evente lindin shumë ide dhe startup-e të reja po për të cilat, shumë pak njerëz i kanë dëgjuar. Kështu lindi edhe Startups.al.

Startups.al është komuniteti i parë online i Startup-eve në Shqipëri. Ne duam të nxisim çdo startup në cilëndo fazë të zhvillimit që mund të jetë, të listohet tek ne. Në këtë mënyrë të gjithë do të jemi të mirë informuar se çfarë ndodh në këtë komunitet, i cili rritet kaq shpejt. Këtu kemi mundësinë të zbulojmë startup-e të reja të cilat akoma nuk kanë arritur majat e suksesit që t’i njohin të gjithë. Dhe pse lindi, me një ide kaq të thjeshtë “Databaza e startup-eve në Shqipëri” tashmë Startups.al po shikon dhe fusha të tjera zhvillimi. Ne synojmë të bëhemi një komunitet online, ku të rinjtë të cilët ia kanë dalë të bëjnë sipërmarrjen e tyre të sukseshme, të ndihmojnë të rinjtë e tjerë për të arritur sukses më shpejt duke mënjanuar gabimet që ato kanë bërë.

Çfarë zgjidhje ofron Startups.al dhe kujt i shërben?

Startups.al është një komunitet , i cili i shërben çdo personi që dëshiron të angazhohet në botën e startup-eve. Nuk ka rëndësi nëse është themelues apo një i ri i cili dëshiron që kohën e tij ta ndajë me një kompani të re.

Është një vend ku i jep mundësi çdo startup-i, të ketë një prezencë në një komunitet, të njihet me startup-e të tjera, të mësojë nga ato që kanë arritur sukses si dhe të gjejë talente të reja për t’i bashkuar në nismën e tij. Unë besoj të gjithë ata të rinj që kërkojnë të zhvillojnë ide të reja inovatore në Startups.al do të gjejnë të gjitha burimet për të arritur qëllimin e tyre.

Si e shikoni komunitetin e startup-eve në Shqipëri? Sipas jush a ka zhvillim? Çfarë mund të presim nga ky zhvillim?

5 vjet me parë, fjala startup nuk njihej në Shqipëri, ndërsa sot e dëgjojmë të flitet në çdo vend. Sigurisht që ka zhvillim, madje një zhvillim shumë të shpejtë. Unë përfytyroj një botë perfekte ku zgjidhja e çdo problemi vjen nga një startup. Nuk ka më justifikime për të rinjtë të cilët nuk gjejnë dot punë në një kompani të madhe, mjafton të kërkojnë për një problem dhe të krijojnë një zgjidhje për të. Nuk janë të pakta rastet ku startup-e të reja kanë shkatërruar kompani të mëdha dhe këtë gjë e shoh të ndodhë dhe në Shqipëri shumë shpejt.

Startups.al “erdhi në jetë” në Tetor 2015. Ku e shikoni atë në Tetor 2016? A do të ndryshojë botën?

Kemi filluar komunikimet me disa firma investimesh në Europë për të bashkëpunuar me ne. Startups.al, e shohim si një urë lidhëse mes startup-eve inovatore në Shqipëri me investitorët e huaj për të bërë të mundur zhvillimin e tyre përtej kufijve. Ne jemi një nismë për komunitetin nga komuniteti. Startups.al nuk do të kishte sukses nëse nuk do të bashkëpunonte me të gjithë dhe të gjithë të bashkëpunonin me të. Startups.al nuk do të ndryshojë botën por startup-et e komunitetit tonë do të ndryshojnë Shqipërinë, pse jo edhe botën.

Këshila jote për startup-et e reja.

Ekziston një koncept i gabuar në shoqërinë tonë që nuk duhet ta ndash idenë tënde me të tjerët sepse ta marrin. Këshilla që kam për sipërmarrësit e rinj, është ta fshijnë këtë koncept nga mendimet e tyre; idenë e tyre duhet ta komunikojnë me sa më shumë njerëz. Vetëm në këtë mënyrë do të kuptojnë nëse zgjidhja e tyre është e nevojshme për përdoruesit.

Intervista u mor nga faqa 11, nr. 7 i periodikes Business Magazine Albania. Për ta shfletuar të plotë revistën klikoni këtu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0