Si e mat Tim Cook suksesin e Apple?

Si e mat Tim Cook suksesin e Apple?


Apple është tashmë kompania e parë amerikane që arriti një vlerësim prej 1 trilionë dollarësh të Enjten, por CEO i saj, Tim Cook po tregohet mjaft modest për këtë moment historik.

“Edhe pse kemi shumë për të qenë krenarë në këtë arritje, ky nuk është matësi më i rëndësishëm i suksesit tonë,” shkroi ai në një memorandum për punonjësit. “Kthimet financiare janë thjesht rezultat i inovacionit të Apple, duke vënë produktet dhe klientët tanë në radhë të parë dhe gjithmonë duke qëndruar besnik ndaj vlerave tona.”

Lexoni: Nuk është Apple, ja cila kompani ka bërë trilionin e parë

Kapitalizimi i tregut të Apple – çmimi i aksioneve shumëzuar me numrin e aksioneve të mbetura – duket mjaft i rëndësishëm duke pasur parasysh se kompania pothuajse falimentoi në vitin 1997, por kjo nuk është hera e parë që një kompani ka arritur 1 trilionë dollarë. Kompania kineze e naftës PetroChina arriti në 1 trilionë dollarë në vitin 2007 përpara se të shihte rënien e saj në rreth 260 miliardë dollarë gjatë krizës financiare globale të vitit 2008.

Për Cook, më e rëndësishme se rritja e vlerësimit të tregut publik të kompanisë është aftësia për të krijuar një ekip të klasit botëror të angazhuar për suksesin e kompanisë.

“Jeni ju, ekipi ynë, që e bëni Apple të madh dhe suksesi ynë është për shkak të punës, përkushtimit dhe pasionit tuaj,” shkroi Cook. “Dua t’ju falënderoj nga thellësia e zemrës për të gjitha orët e vona dhe udhëtimet shtesë, gjatë gjithë kohës që refuzoni të bëni asgjë më pak se sa përsosmëria në punën tonë së bashku.”

burimi: inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0