Nuk është Apple, ja cila kompani ka bërë trilionin e parë - Business Magazine Albania

Nuk është Apple, ja cila kompani ka bërë trilionin e parë


Ditët e fundit portalet janë mbushur me lajmin se Apple është kompania e parë në histori që ka bërë trilionin e parë. Lajm jo i vërtetë pasi kompania e parë është PetroChina.

Ka qenë Nëntori i vitit 2007 kur kompania energjitike PetroChina ka arritur vlerën e 1 trilionit, në listën e aksioneve të Shangait.

Edhe pse Apple nuk është kompania e parë që ka arritur 1 trilionë dollarë, përsëri ajo mbetet një nga kompanitë më solide dhe më të mëdha në botë. Çmimi i aksioneve të Apple është rritur katërfish që kur Tim Cook zëvendësoi Jobs si shef ekzekutiv në vitin 2011.

Performanca mahnitëse e Apple ka lënë rivalët në sektorin e teknologjisë “të zvarriten në pragun e tij”, duke qenë i pari mes tyre që ka arritur më në fund 1 trilionë dollarë, vetëm pas 11 vitesh nga kompania kineze PetroChina.

Pas mbylljes me 201,5 dollarë të Mërkurën në Bursën e New York, aksionet e Apple fituan vlerën e 2,75% për të shkuar në 207,05 dollarë në orën 11:49 sipas kohës lokale, për ta çuar vlerën e tregut në pragun prej një trilionë dollarë.

Afër, pas Apple për të arritur vlerën prej një trilionë dollarësh është Amazon, me vlerë tregu prej rreth 879 miliardë dollarësh.

/bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0