Shkencëtarët: Gjaku, pështyma dhe patatet mund të përdoren për të ndërtuar shtëpi në Mars - Business Magazine Albania

Shkencëtarët: Gjaku, pështyma dhe patatet mund të përdoren për të ndërtuar shtëpi në Mars

Eksplorimi i hapësirës dhe jeta në planetë të tjerë kanë qenë lëndë e fantashkencës për qindra vjet, por një material i ri mund të jetë çelësi për ndërtimin e jetës në Mars.

Shkencëtarët në Universitetin e Mançesterit kanë krijuar një biomaterial, të quajtur StarCrete, të bërë nga një kombinim i veçantë i pluhurit hapësinor, kripës dhe niseshtes së patates dhe thonë se është zgjidhja perfekte për transportimin e materialeve të rënda në planetin e kuq.Patatet nuk janë përbërësi i vetëm që duket se funksionon. Studiuesit vendosën gjakun, pështymën dhe lot në StarCrete. Studiuesi kryesor Dr Aled Roberts tha me shaka: Ju nuk dëshironi të dini se çfarë tjetër kam provuar.

Lexo: Aksionet e bankave evropiane bien ndërsa kriza “lë gjurmë”

Shtoni pak kripë marsiane ose “lotët e një astronauti” dhe StarCrete bëhet edhe më elastike. Thuhet se është më i fortë se betoni me një “fortësi në shtypje” prej 72 MPa (megapascals)  kjo krahasohet me 32 MPa të betonit, sipas The Mirror.
Niseshteja funksionon si një ngjitës ose agjent lidhës dhe një thes 25 kg me patate mund të bëjë afërsisht 213 tulla, megjithëse një shtëpi mesatare ka nevojë për 7500 tulla, kështu që do të nevojiten shumë.

Studiuesit testuan një sërë agjentësh lidhës përpara se të testonin niseshtenë, shpjegoi Dr Roberts: Ne filluam të testonim gjakun sepse po zhvillonim mëndafshin sintetik të merimangës si një ngjitës/lidhës inxhinierik, por rastësisht zbuluam se një proteinë e lirë nga gjaku i lopës funksiononte edhe më mirë.

Përdorimi i pështymës erdhi nga një dokumentar i Ray Mears Bushcraft, ku një fis aborigjen i ngjiti pendët mbi shigjeta me pështymë dhe niseshte duke e bërë atë një ngjitës të fortë. Niseshteja e orizit ishte përdorur edhe në llaçin që u përdor për të ndërtuar Murin e Madh të Kinës, kështu pse të mos përdorej edhe në tullat hapësinore?
lexo: “Diaspora Flet”. Rikthehet konferenca që bën bashkë profesionisët, vendimmarrësit dhe përfaqësues institucionesh

“Meqenëse ne do të prodhojmë niseshte si ushqim për astronautët në çdo mënyrë, StarCrete nuk do të ketë nevojë për ndonjë teknologji ose pajisje shtesë. Kjo thjeshton misionin dhe e bën atë më të lirë dhe më të realizueshëm,” tha Dr Roberts.

Jo vetëm në Mars ky studim mund të ketë një ndikim, pasi studiuesit mendojnë se këto tulla do të ndihmonin ndërtuesit në Tokën si një alternativë e re për të hequr betonin.

zenger

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0