SHBA tjetër goditje Kinës, vendos masa për kufizimin e shitjeve të çipave kompjuterikë - Business Magazine Albania

SHBA tjetër goditje Kinës, vendos masa për kufizimin e shitjeve të çipave kompjuterikë

SHBA tjetër goditje Kinës, vendos masa për kufizimin e shitjeve të çipave kopjuterikë

SHBA ka ndërmarrë hapa të paprecedentë për të kufizuar shitjen e çipave kompjuterikë të avancuar në Kinë, duke përshkallëzuar përpjekjet për të frenuar ambiciet teknologjike dhe ushtarake të Pekinit. Lëvizjet synojnë ndërprerjen e furnizimit me teknologji kritike në Kinë që mund të përdoren në të gjithë sektorët, duke përfshirë llogaritjen e avancuar dhe prodhimin e armëve.
Goditja shënon veprimin më të rëndësishëm të Uashingtonit kundër Pekinit në eksportet e teknologjisë në dekada, duke përshkallëzuar një betejë tregtare midis dy ekonomive më të fuqishme të botës.

Pas kontrolleve të eksportit, Apple thuhet se ka pezulluar planet për të përdorur çipa memorie nga Yangtze Memory Technologies të Kinës në produktet e saj. Gazeta Nikkei tha se Apple kishte planifikuar të përdorte çipat në iPhone-ët e shitur në Kinë.

Më 7 tetor, administrata Biden caktoi një grup gjithëpërfshirës kontrollesh eksporti që përfshinin masa për të shkëputur Kinën nga disa çipa gjysmëpërçues dhe pajisje për prodhimin e çipave. Sipas rregullave, kompanitë amerikane duhet të ndërpresin furnizimin e prodhuesve kinezë të çipave, me pajisje që mund të prodhojnë çipa relativisht të avancuar, nëse ata nuk marrin fillimisht një licencë.

Rregulloret e reja shtojnë gjithashtu kontrolle mbi disa artikuj të prodhimit gjysmëpërçues dhe transaksione për përdorime specifike përfundimtare të disa qarqeve të integruara ose çipave. SHBA-ja gjithashtu dëshiron të rrisë kontrollet e saj të eksportit për të përfshirë produkte gjysmëpërçuese dhe softuer, teknologji dhe gjëra të tjera të përdorura për zhvillimin dhe prodhimin e qarqeve të integruara. Në një kufizim të mëtejshëm, qytetarët amerikanë dhe mbajtësit e kartave jeshile do të ndalohen gjithashtu të punojnë në teknologji të caktuara për kompanitë dhe subjektet kineze.

Kufizimet e eksportit do të përfshijnë çipa kompjuterikë të nivelit të lartë, si A100/H100 e NVIDIA dhe GPU e Intel (Ponte Vecchio). Departamenti Amerikan i Tregtisë tha se kontrollet e eksportit “kufizojnë aftësinë e Kinës për të marrë çipa të avancuar informatikë, për të zhvilluar dhe mirëmbajtur superkompjuterë dhe për të prodhuar gjysmëpërçues të avancuar. theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0