Projekti më i Madh Veror për Profesionistë – Seminari I


Iniciativa Sotmëria fillon projektin më të madh veror për profesionistët.
Duke filluar nga datat 3 – 7 Korrik 2017 një grup profesionistësh Amerikanë vijnë në Tiranë gjatë kësaj jave, për të ndarë me ne eksperiencat e tyre dhe për të zhvilluar miqësi, një rrjet network-u me profesionistë Shqiptarë.

Në fokus 2 seminare, të hapur për të çdo profesionist.
Seminaret do të zhvillohen ditën e Martë, në datën 4 Korrik dhe ditën e Mërkurën në datën 5 Korrik.

Seminari nr 1. Profesional me temë:
“Arti i Komunikimit në Shekullin e XXI!”
Data: 4 Korrik
Ora: 18:30
Vendi: Instituti “Jeta e Re” mbrapa TVSH
Hyrja: Falas

Folës – Chris Hyland
Bio: Ish ushtrak, tashmë ka 17 vite eksperiencë në fushën e programimit dhe biznesit.
I diplomuar në Akademinë e Forcave Ajrore të Amerikës, me nderime. I ka shpenzuar vitet e para të karrierës si një pilot i forcave ajrore duke udhëtuar në gjithë botën. Tashmë një eksperiencë të gjatë në fushën e biznesit dhe të programimit duke u marrë me shitje dhe menaxhim skuadrash.

Gjatë kësaj kohe është pjesë e një ekipi që investon dhe ndihmon në ndërtimin e teknologjisë ‘Eagleview”. Në bazë të kësaj ekspertize, ai ka investuar duke drejtuar dhe duke qenë zëvëndës president i shitjeve. Ai është gjithashtu investitor marrëdhëniesh për kompaninë e teknologjive të reja “Hailstrike”.
Anëtarë i ekipit zhvilluese për teknologjinë e motit në “MetLoop”. Chris-it i pëlqen palestra, futbolli, fluturimet, të lexojë dhe të kalojë kohë me djalin e tij.

Pikat kryesore të seminarit:
– Mentaliteti i komunikuesit.
– Taktikat
– Përgatitja

Seminar nr. 2 me dimension Shpirtëror me temë:
“Dashuria: Një dhuratë, një premtim dhe një urë drejtë lirisë!”
Data: 5 Korrik
Ora: 18:30
Vendi: Instituti “Jeta e Re” mbrapa TVSH
Hyrja: Falas

Folës, Mark Hapka
I diplomuar në Universitetin e Michiganit si Menaxher Sportivë. Aktualisht, jeton në Dallas. Ka punuar si konsulent marketingu sportivë në 3 vitet e fundit pranë “The Marketing Arm”. Si një konsulent është i specializuar për zhvillimin e markave të strategjive sportive. Marku është negociator kontrataktues duke vendosur marrëveshje mes Red Bull të F1 dhe futbollit Amerikan. Gjithashtu, ka punuar për “NBA Dallas Mavericks” për 9 vite. I pëlqen të vrapojë, peshngritja dhe të kalojë kohë me gruan e tij.

Disa pika kryesore të seminarit:
– Histori nga jeta Personale
– Karakteri i Zotit
– Ura drejt shpëtimit.

Për më shumë informacione klikoni këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale