Projekti më i Madh Veror për Profesionistë - Seminari I - Business Magazine Albania

Projekti më i Madh Veror për Profesionistë – Seminari I


Iniciativa Sotmëria fillon projektin më të madh veror për profesionistët.
Duke filluar nga datat 3 – 7 Korrik 2017 një grup profesionistësh Amerikanë vijnë në Tiranë gjatë kësaj jave, për të ndarë me ne eksperiencat e tyre dhe për të zhvilluar miqësi, një rrjet network-u me profesionistë Shqiptarë.

Në fokus 2 seminare, të hapur për të çdo profesionist.
Seminaret do të zhvillohen ditën e Martë, në datën 4 Korrik dhe ditën e Mërkurën në datën 5 Korrik.

Seminari nr 1. Profesional me temë:
“Arti i Komunikimit në Shekullin e XXI!”
Data: 4 Korrik
Ora: 18:30
Vendi: Instituti “Jeta e Re” mbrapa TVSH
Hyrja: Falas

Folës – Chris Hyland
Bio: Ish ushtrak, tashmë ka 17 vite eksperiencë në fushën e programimit dhe biznesit.
I diplomuar në Akademinë e Forcave Ajrore të Amerikës, me nderime. I ka shpenzuar vitet e para të karrierës si një pilot i forcave ajrore duke udhëtuar në gjithë botën. Tashmë një eksperiencë të gjatë në fushën e biznesit dhe të programimit duke u marrë me shitje dhe menaxhim skuadrash.

Gjatë kësaj kohe është pjesë e një ekipi që investon dhe ndihmon në ndërtimin e teknologjisë ‘Eagleview”. Në bazë të kësaj ekspertize, ai ka investuar duke drejtuar dhe duke qenë zëvëndës president i shitjeve. Ai është gjithashtu investitor marrëdhëniesh për kompaninë e teknologjive të reja “Hailstrike”.
Anëtarë i ekipit zhvilluese për teknologjinë e motit në “MetLoop”. Chris-it i pëlqen palestra, futbolli, fluturimet, të lexojë dhe të kalojë kohë me djalin e tij.

Pikat kryesore të seminarit:
– Mentaliteti i komunikuesit.
– Taktikat
– Përgatitja

Seminar nr. 2 me dimension Shpirtëror me temë:
“Dashuria: Një dhuratë, një premtim dhe një urë drejtë lirisë!”
Data: 5 Korrik
Ora: 18:30
Vendi: Instituti “Jeta e Re” mbrapa TVSH
Hyrja: Falas

Folës, Mark Hapka
I diplomuar në Universitetin e Michiganit si Menaxher Sportivë. Aktualisht, jeton në Dallas. Ka punuar si konsulent marketingu sportivë në 3 vitet e fundit pranë “The Marketing Arm”. Si një konsulent është i specializuar për zhvillimin e markave të strategjive sportive. Marku është negociator kontrataktues duke vendosur marrëveshje mes Red Bull të F1 dhe futbollit Amerikan. Gjithashtu, ka punuar për “NBA Dallas Mavericks” për 9 vite. I pëlqen të vrapojë, peshngritja dhe të kalojë kohë me gruan e tij.

Disa pika kryesore të seminarit:
– Histori nga jeta Personale
– Karakteri i Zotit
– Ura drejt shpëtimit.

Për më shumë informacione klikoni këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0