Punonjësit po humbasin gjithnjë e më shumë besimin tek punëdhënësit e tyre, por pse? - Business Magazine Albania

Punonjësit po humbasin gjithnjë e më shumë besimin tek punëdhënësit e tyre, por pse?

Punonjësit po humbasin gjithnjë e më shumë besimin tek punëdhënësit e tyre, por pse?

Punonjësit janë të shqetësuar. Dhe jo vetëm për sfidat e tyre,  por edhe për punëdhënësit e tyre.Në janar, përqindja e punonjësve me një perspektivë pozitive gjashtëmujore për punëdhënësit e tyre arriti nivelin më të ulët të tetë viteve prej 45.6%, sipas Indeksit të besimit të punonjësve të Glassdoor. Kjo rënie ishte veçanërisht e dukshme për kohën e lirë dhe mikpritjen, transportin dhe magazinimin, si dhe shërbimet arsimore dhe shëndetësore, sipas anketës.

E megjithatë, produkti i brendshëm bruto u rrit me një normë vjetore prej 3.3% në tremujorin e katërt të 2023-shit, duke lënë mënjanë pritjet e kaluara të ekonomistëve për një rritje prej 2% dhe duke treguar fuqi të vazhdueshme në ekonomi. Pra, pse ndodhi rënia? Anketa tregon për disa faktorë të mundshëm, duke përfshirë një ngadalësim të kohëve të fundit në punësimin. Në të vërtetë, punëdhënësit shtuan një mesatare mujore prej 225,000 vende pune në 2023 krahasuar me 399,000 në 2022, sipas Byrosë së Statistikave të Punës të SHBA. Përveç kësaj, punonjësit janë të shqetësuar për pushimet nga puna, pavarësisht nga fakti se pushimet nga puna janë afër niveleve më të ulëta historike. Glassdoor raporton se pjesa e rishikimeve që diskutojnë pushimet nga puna u rrit 27% nga viti në vit në janar  dhe është e mundur që disa shkurtime të profilit të lartë mund të ngjallin frikë.

Lexo edhe:Disa mënyra të thjeshta që të fitoni respekt në punë, pavarësisht rolit tuaj

Plus, shumë punëdhënës nuk ndihen shumë të sigurt vetë. Optimizmi i biznesit të vogël në SHBA ka mbetur nën mesataren 50-vjeçare për 24 muajt e fundit radhazi, sipas Indeksit të Optimizmit të Biznesit të Vogël nga Federata Kombëtare e Biznesit të Pavarur.

Ndërsa ka pasur disa fije shprese, në dhjetor, numri i pronarëve të bizneseve të vogla që prisnin kushte më të këqija biznesi në gjashtë muajt e ardhshëm ishte ende 36 pikë më i lartë se ata që prisnin më të mira. Inflacioni dhe cilësia e punës vazhdojnë të nxisin shqetësimin.

“Besimi i punonjësve po e nis vitin në kushte të lëkundshme,” thotë Daniel Zhao, ekonomist kryesor në Glassdoor. “Mbajtja e pulsit në ndjenjat e punonjësve është gjithnjë e më e rëndësishme.”

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0