Njeriu më i pasur për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë nuk është i sigurt se çfarë të bëjë me miliardat e tij - Business Magazine Albania

Njeriu më i pasur për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë nuk është i sigurt se çfarë të bëjë me miliardat e tij

Autry Stephens 85-vjeçari amerikan po fiton para, pasi së fundmi ka shitur kompaninë e tij, Endeavour Energy Resources, te Diamondback Energy. Marrëveshja prej 26 miliardë dollarësh me para dhe aksione e bën atë biznesmenin më të pasur të naftës në SHBA.

Por, Stephens i heshtur ka pohuar se nuk dëshironte të largohej nga kompania që themeloi në 1979, duke thënë se, ai e mori vendimin kryesisht për shkak të një diagnoze kanceri.

“Do të më mungojnë njerëzit atje. Ishte një lloj familjeje e vogël”, është shprehur ai.

Stephens i kishte rezistuar prej kohësh përpjekjeve të jashtme për të blerë Endeavor, e cila ishte një nga kompanitë e fundit të pavarura të mëdha të naftës në pellgun e pasur Permian të Teksasit perëndimor. Por kjo ndryshoi kur ai u diagnostikua me kancer të prostatës, siç është shprehur në një intervistë të tij të fundit.

Ai tha se vendosi të mos ia kalonte kompaninë vajzës së tij, Lyndal Greth, e cila ulet në bordin e kompanisë dhe se djali i tij nuk ishte pjesë e biznesit familjar.

Marrëveshja me Diamondback Energy, e cila mundi ofertuesit e tjerë me emra të mëdhenj si ExxonMobil dhe ConocoPhillips është gati t’a bëjë kompaninë një forcë të fuqishme në skenën vendase të energjisë.

Stephens është i njohur për stilin e tij modest. Ai ngiste një Toyota Land Cruiser të modelit të vjetër në punë dhe fluturoi me buxhet në Southwest Airlines. Kjo pasqyron edukimin e tij modest në një fermë në Teksasin qendror ku rriteshin kikirikë dhe shalqinj, sipas profilit të tij të diplomuar në Universitetin e Teksasit Austin.

Stephens i atribuon suksesin e tij hapësirës ndaj ideve dhe teknologjive të reja, si dhe praktikës së pagesës së parë për eksplorimin e naftës gjë që e ndihmoi atë t’i mbijetonte krizës financiare të 2008-ës, ndërkohë që shumë operatorë të tjerë amerikanë u zhytën.

“Historia e industrisë së naftës është plot me histori të njerëzve që bëjnë dhe humbasin disa herë pasuri”, është shprehur Stephens.

I pyetur se çfarë do të bënte me miliardat e tij të sapogjetur, Stephens tha se nuk e kishte menduar ende për këtë.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0