Platforma e Elon Muskut po akuzohet për përfitime nga grupet terroriste? - Business Magazine Albania

Platforma e Elon Muskut po akuzohet për përfitime nga grupet terroriste?

Platforma X e Elon Muskut po akuzohet se u ka dhënë “liri” disa llogarive të organizatave terroriste të cilat thuhet të jenë nën sanksionet amerikane.

Projekti i Transparencës Teknologjike (TTP), ka njoftuar se ka identifikuar  shumë  llogarish në X të cilave u është dhënë mundësia e postimit me pagesë, duke përfshirë postimin e teksteve dhe videove më të gjata.Sipas TTP-së këto llogari janë të listuara si organizata me të cilat SHBA-së i ndalohet të tregtojë ose të bashkëpunojë. Ndërkohë vetë kushtet e X thonë se “ju nuk mund të blini ose përdorni një shërbim me pagesë nëse jeni një person me të cilin amerikanët nuk lejohen të kenë marrëdhënie në përputhje me sanksionet ekonomike”.

Lexo: A ju pëlqejnë sfidat? Doni të guxoni për më shumë? Junior UP 3.0 sapo ka lançuar një thirrje pikërisht për ju!

Kjo llogaritet të jetë një shkelje e mundshme e sanksioneve amerikane nga platforma X

TTP ka deklaruar se dy nga llogaritë e identifikuara i përkasin udhëheqësve të lartë të Hezbollahut, dhe grupeve tjera terroriste që drejtohen nga mediat shtetërore iraniane dhe ruse. Madje, akuzat janë përforcuar më shumë kur X ka verifikuar ato llogari me shenjën e kaltër, të cilat shpejt janë larguar nga kompania me arsyen se  janë dhënë rastësisht.

Ekipi i sigurisë së X i është përgjigjur akuzave duke pretenduar se i përmbahet detyrimeve ligjore, dhe se llogaritë u nënshtrohen kontrolleve për t’u siguruar që janë në përputhje me rregullat.

Pavarësisht angazhimit të deklaruar shpesh nga Elon Musk për lirinë e fjalës, pasi thuhet se verifikimet me shenja të kaltra janë dhënë rastësisht, nuk pritet të ketë pasoja serioze për kompaninë e tij.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0