Nokia do të shkurtojë deri në 14,000 vende pune për të ulur kostot - Business Magazine Albania

Nokia do të shkurtojë deri në 14,000 vende pune për të ulur kostot

Gjigandi finlandez i telekomunikacionit Nokia do të heqë nga 9,000 deri në 14,000 vende pune deri në fund të vitit 2026 për të ulur kostot.

Njoftimi u bë pasi kompania raportoi një rënie prej 20% në shitje midis korrikut dhe shtatorit. Kompania fajësoi ngadalësimin e kërkesës për pajisje 5G në tregje si Amerika e Veriut.

Aktualisht ka 86,000 punonjës në mbarë botën dhe ka hequr mijëra vende pune që nga viti 2015. Nokia dëshiron të ulë kostot me 800 milionë deri në 1.2 miliardë euro deri në vitin 2026.

Përparimet në kompjuterin cloud dhe AI ​​do të kenë nevojë për “investime të rëndësishme në rrjete që kanë aftësi të përmirësuara “, tha shefi ekzekutiv Pekka Lundmark.

“Megjithatë, duke pasur parasysh kohën e pasigurt të rimëkëmbjes së tregut, ne tani po marrim masa vendimtare,” tha ai. Ai tha se donte të “vepronte shpejt” duke ulur kostot me 400 milionë euro në 2024 dhe 300 milionë euro në 2025./BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0