Ekranet dixhitale të së nesërmes mund të jenë të buta dhe elastike - Business Magazine Albania

Ekranet dixhitale të së nesërmes mund të jenë të buta dhe elastike

Ekranet dixhitale të së nesërmes mund të jenë të buta dhe elastike

Një ekran me prekje për pajisjet dixhitale që mund të deformohet përmes presionit të gishtit, duke u bërë më i butë ose më i ngurtë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj forcës së aplikuar nga përdoruesi, është zhvilluar nga shkencëtarët kompjuterikë në Universitetin e Bath në MB.

DeformIO- siç është quajtur- është ende një prototip dhe do ti duhet të paktën një dekadë zhvillim i mëtejshëm përpara se të kalohet në kompanitë e teknologjisë për t’u formësuar në një produkt komercial; megjithatë, shpikësit e saj e konsiderojnë atë si teknologji novatore.

Ata besojnë se DeformIO ka potencialin të ndryshojë rrënjësisht mënyrën se si njerëzit ndërveprojnë me botën në fusha të ndryshme si tregtia, komunikimi, mjekësia dhe lojërat.

Për shembull, përpara se të bëjë një blerje online, blerësi i së nesërmes mund të ftohet të “prek” pëlhurën e një divani të ri ose “të ndjejë” butësinë e një jastëku thjesht duke shtypur ekranin e tij të telefonit DeformIO.

Ekrani i deformueshëm gjithashtu ka potencialin të ndryshojë mënyrën se si përdoruesit ndërveprojnë me skedarët dhe aplikacionet në pajisjet e tyre. Për të fshirë një skedar, për shembull, një person mund ta gjejë veten duke shtypur ikonën e skedarit derisa të ngurtësohet dhe përfundimisht të “shfaqet” si një flluskë.

“Do të manipulonit drejtpërdrejt një objekt dixhital ashtu siç do të bënit normalisht një objekt fizik,” shpjegoi James Nash, një pasuniversitar i shkencave kompjuterike në Bath dhe autori i parë i një studimi që përshkruan teknologjinë e re, të botuar këtë muaj.

DeformIO, e cila është bërë nga silikoni, funksionon në një mënyrë krejtësisht të re, duke përdorur pneumatikë dhe sensorë rezistues (një teknikë që transformon forcat fizike në sinjale elektrike) për të zbuluar presionin.

Lexo edhe: Ja shpikjet për të cilat shkencëtarët u penduan që ja sollën njerëzimit

Me këtë teknologji, një përdorues mund të shtyp ekranin dhe më pas të kalojë gishtin nëpër sipërfaqe për të krijuar një lëvizje natyrale dhe të vazhdueshme.

“Ekrani ynë i lejon përdoruesit të perceptojë reagime të pasura me prekje në një sipërfaqe të butë,” tha zoti Nash.

“Ai jep të njëjtat përfitime si ekranet e sotëm me bazë xhami – të cilat ju lejojnë të kontrolloni pajisjen tuaj duke lëvizur gishtin rrjedhshëm nëpër sipërfaqe – por me përfitimin e shtuar të një personi që është në gjendje të përdorë forcën për të ndërvepruar me pajisjen e tij në një nivel të thellë.”

Një veçori tjetër e DeformIO është se ai lejon një përdorues të aplikojë forcë në zona të shumta të një ekrani në të njëjtën kohë. Ekrani mund të dallojë midis niveleve të presionit të aplikuar, duke krijuar shkallë butësie të përshtatshme për forcën e zbuluar.

Aplikimet e mundshme për DeformIO përfshijnë:

-Video lojëra

Për shembull, gjatë një sekuence beteje, ekrani mund të deformohet kur një lojtar shtyn një buton veprimi në ekran duke krijuar gjithashtu rezistencë fizike përmes ekranit kur një kundërshtar kundërpërgjigjet.

-Simulime kompjuterike për trajnime mjekësore

Për shembull, një student i mjekësisë mund të zbulojë një kist që është i padukshëm me sy të lirë duke palpuar një ekran.

-Ekranet me prekje të makinave

Shenjat e ngurtësisë nga ekrani i deformueshëm mund t’i ndihmojnë shoferët të gjejnë butona ose rrëshqitje dhe të marrin informacionin “fizik” pa i hequr sytë nga rruga.

-“Kontakt fizik” në distancë

Dy persona në një telefonatë video mund të jenë në gjendje të bëjnë “kontakt fizik” përmes ekraneve të tyre, ku një person ushtron presion me gisht në ekranin e tyre dhe personi në skajin marrës sheh dhe ndjen një presion në ekranin e tij.

-Hartat dixhitale

Një përdorues do të jetë në gjendje të kalojë midis pamjes së rrugës, pamjes satelitore, pamjes topografike dhe më shumë, thjesht duke ndryshuar presionin e ushtruar nga një gisht.

Shkencëtari kompjuterik i Universitetit të Bath, Profesor Jason Alexander, i cili ka punuar në ekrane të deformueshme për 10 vitet e fundit dhe po udhëheq kërkimin mbi DeformIO, thotë se prototipi 25cm x 25cm i zhvilluar në laboratorin e tij është ndërtuar, “për të eksploruar një vizion të pajisjeve me ekrane që ju mund t’i kaloni dhe ata mund t’i shtyjnë prapa.”

Ai tha “Shpresojmë që 10 deri në 20 vjet, konceptet që ai mishëron të jenë në telefonin tuaj celular. Tani për tani, ne jemi duke eksploruar aplikacionet për të cilat mund të jetë më e përshtatshme.”

 

Techxplore

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0