“Ndodh vetëm një herë në dekadë”, Asteroidi me madhësinë e ‘Big Ben’ do t’i afrohet Tokës të shtunën - Business Magazine Albania

“Ndodh vetëm një herë në dekadë”, Asteroidi me madhësinë e ‘Big Ben’ do t’i afrohet Tokës të shtunën

Një asteroid i madh pothuajse me madhësinë e orës së Londrës, ‘ Big Ben ‘ do të kalojë të shtunën 173,000 km nga Toka – dy herë më afër se hëna, e cila orbiton në një distancë mesatare prej 384,400 km.

Asteroidi, i quajtur ‘2023 DZ2’, aktualisht vlerësohet të jetë deri në 93 metra në diametër, ndërsa Big Ben është 96 metra i gjerë.
lexo: Më shumë se gjysma e popullsisë globale, mbi peshë ose obeze deri në vitin 2035

Ai është gjithashtu tre herë më i madh se asteroidi Chelyabinsk që goditi Rusinë në vitin 2013.
lexo: Rritet në 3% norma bazë e interesit

NASA thotë se duke kaluar kaq afër Tokës, një asteroid i kësaj madhësie ndodh “vetëm një herë në dekadë”. dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0