Rritet në 3% norma bazë e interesit - Business Magazine Albania

Rritet në 3% norma bazë e interesit

norma e interesit bazë

Banka e Shqipërisë rriti në 3% normën e interesit bazë. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës të Bankës ka bërë të ditur vendimin për të rritur normën e interesit.

Ky hap vjen pasi disa muajsh me normë interesi të qëndrueshme. Norma bazë e interesit për lekun ishte 2.75% që nga muaji nëntor i vitit të kaluar.

Rritja e normës së interesit vjen si kundërpërgjigje e inflacionit, ndonëse gjatë muajve të dimrit inflacioni ishte i frenuar.

Lexo: Sejko: Emigracioni, ndër sfida kryesore të Shqipërisë

Ndonëse tregu financiar vendas shfaqet i qëndrueshëm, tregjet ndërkombëtare panë këtë muaj zhvillimet më negative të hasura që nga vitit 2008. Së pari Silicon Vallej Bank, më tej First Republic në SHBA, duke pasuar te banka zvicerane me histori 166 vjeçare, Credit Suisse.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0