Micron ndërton fabrikën më të madhe të prodhimit të çipave në 20 vitet e fundit - Business Magazine Albania

Micron ndërton fabrikën më të madhe të prodhimit të çipave në 20 vitet e fundit

Kompania ”Micron Technology” njoftoi planet për të investuar rreth 15 miliardë dollarë deri në fund të dekadës për të ndërtuar një bazë të re të prodhimit të çipave në Boise, Idaho.
Kompania tha se do të jetë fabrika e parë e re e prodhimit të çipave në Shtetet e Bashkuara dhe do të krijojë rreth 17 000 vende të reja pune.
Micron vuri në dukje se ky njoftim është pjesë e synimit të tij për të investuar më shumë se 150 miliardë dollarë globalisht gjatë dekadës së ardhshme në prodhim dhe kërkim dhe zhvillim, duke përfshirë planet për të investuar 40 miliardë dollarë deri në fund të dekadës .

Lexo: Arritje historike për NASA-n, arrijnë të prodhojnë oksigjen në Mars

​Micron ndërton fabrikën më të madhe të prodhimit të çipave në 20 vitet e fundit
Në fillim të gushtit, presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një projekt-ligj për të ofruar 52 miliardë dollarë subvencione për të rritur prodhimin dhe kërkimin kombëtar të gjysmëpërçuesve në një përpjekje për të reduktuar varësinë nga Kina.

syracuse

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0