Metaverse mund ta rrisë ekonominë globale me 3.6 trilionë dollarë në vit - Business Magazine Albania

Metaverse mund ta rrisë ekonominë globale me 3.6 trilionë dollarë në vit

Deri në vitin 2035, Meta mbështeti kërkimet që mendon se kompania ka potencial për të kapërcyer telefonat celularë si platforma kryesore informatike.Nga një kthesë marramendëse e ngjarjeve, hulumtimi ka parashikuar që metaverset dhe teknologjitë përreth saj, VR dhe AR do të kalojnë një ditë telefonat celularë si platforma kryesore për informatikë. Kjo është sipas një studimi të paguar nga askush tjetër veçse Meta-s.

Sipas studimeve të ndërmarra nga firma konsulente Deloitte, Metaverse ka potencialin të kontribuojë me rreth 2.4 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (GJDP) të Shteteve të Bashkuara deri në vitin 2035. Kjo është deri në 760 miliardë dollarë. Dhe ndërsa mund të tingëllojë sinqerisht e paimagjinueshme, kjo shifër përfshin gjithashtu teknologjinë e prodhimit, mjekësor dhe të mbrojtjes, në vend se thjesht VR-në tuaj mesatare të video-lojërave dhe argëtimin e realitetit të shtuar.

Artikulli referon edhe më shumë raporte, të cilat pretendojnë se BE-ja mund të shohë rreth 538.29 miliardë dollarë në rritje të mundësive ekonomike nga produktet Meta deri në vitin 2035, ose 1.3-2.4 për qind të GJDP-së totale. Sa i përket Kanadasë, firma konsulente e Metës mendon se mund të kontribuojë rreth 33.88 miliardë dollarë në ekonominë e Canuck brenda të njëjtit hark kohor.
Lexo: Presionet mbiçmuese mbi lekun u intensifikuan në mars dhe prill

Së bashku me pjesën tjetër të botës, raportet pretendojnë se ekonomia globale mund të arrijë deri në 3.6 trilionë dollarë në vit në GJDP-në shtesë deri në vitin 2035, me ndihmën e metaverses.

Me germa të vogla, raporti global shkon një hap më tej, duke shpjeguar se “ky vlerësim nuk merr parasysh rritjen e popullsisë dhe për këtë arsye ka të ngjarë të nënvlerësojë kontributin e mundshëm të metaverses në GJDP”.

Përsëri, këto janë pretendime të guximshme nga studimet e mbështetura nga vetë kompania që shpreson të ketë një monopol përfundimtar global brenda dymbëdhjetë viteve të ardhshme.

Artikulli vazhdon duke vënë në dukje se “kompanitë amerikane kanë filluar të shohin shenja të efikasitetit më të madh operacional në fusha si trajnimi i punonjësve në VR gjithëpërfshirës, përmirësimi i punës në distancë”, etj. pcgamer

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0