Mbështetje për SME-të, ENN-Albania mundësi për të zgjeruar bizneset - Business Magazine Albania

Mbështetje për SME-të, ENN-Albania mundësi për të zgjeruar bizneset


Bizneset e vogla dhe të mesme në vend kanë mundësi të zgjerojnë bashkëpunimin dhe të vendosin kontakte në të gjithë botën përmes Rrjetit Europian të Ndërmarrjeve.

ENN-Albania e prezantuar nga Instituti Agenda, është një instrument i rëndësishëm në strategjinë e BE-së, i cili sjell së bashku rreth 600 organizata mbështetese të biznesit nga më shumë se 60 vende të botës, me qëllim mbështetjen e këtyre ndërmarrjeve për të bërë biznes në tregun e përbashkët Europian.

Tetë organizata partnere shqiptare të kordinuara nga Agjencia Shqiptare e Investimeve janë pjesë e këtij rrjeti, i cili ofon një portofol të plotë shërbimesh për biznesin, ku përfshihet dhënia e informacionit, shërbime individuale për kompanitë për të gjetur tregje të reja, legjislacion dhe standard, transferim teknologjie, trajnime, seminare, etj.

 

burimi: aida.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0