Mark Zuckerberg: “Jam ende personi më i mirë për të drejtuar Facebook pas skandaleve”


Mark Zuckerberg thotë se ai është ende personi më i mirë për të drejtuar Facebook në vazhdën e serive të skandaleve të saj, ‘Unë mendoj se jeta ka të bëjë me të mësuarit nga gabimet’.

Të mërkurën, Facebook vlerësoi se firma Cambridge Analytica ka marrë në mënyrë të pahijshme të dhëna nga 87 milionë profile të përdoruesve.

Në një sesion me pyetje dhe përgjigje me gazetarët më vonë gjatë kësaj ditës, drejtori ekzekutiv 33-vjeçar u pyet nëse ai ishte ende personi më i përshtatshëm për të udhëhequr rrjetin social.

Lexoni: Mark Zuckerberg: “Siguria nuk është një problem që zgjidhet plotësisht, por ne do të vazhdojmë të përmirësojmë teknikat tona”

“Po,” tha Zuckerberg. “Dua të them, mendoj se jeta ka të bëjë me të mësuarit nga gabimet dhe duke punuar për atë që duhet të bëni për të ecur përpara.”

Zuckerberg në mënyrë të përsëritur pranoi se ai dhe kompania kishin bërë gabime, por disa gabime ishin të pashmangshme.

“Nëse do ta kishim këtë të drejtë, do të kishim bërë diçka tjetër,” tha ai.

Megjithëse një aksionar i madh i Facebook ka kërkuar që Zuckerberg të japë dorëheqjen si kryetar i bordit të Facebook, ai tha se nuk kishte pasur diskutime të tilla në bord.

burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale