Ky sipërmarrës miliarder u bë njeriu më i pasur në Kinë - Business Magazine Albania

Ky sipërmarrës miliarder u bë njeriu më i pasur në Kinë


Jack Ma, themeluesi dhe kryetari i Alibaba Group, kompania e njohur si “Amazon i Kinës”, është bërë njeriu më i pasur në Kinë.

Që nga e marta, vlera neto e Ma logarrit 31.1 miliardë dollarë, krahasuar me 30.9 miliardë dollarë të Wang Jianlin, një zhvillues i pronës komerciale. Ma Huateng, kryetari i shërbimit të internetit Tencent, renditet i treti me 29.7 miliardë dollarë, sipas revistës Forbes.

Vlera e aksioneve të Jack Ma është rritur pasi aksionet e Alibaba kanë arritur 28% që nga fundi i dhjetorit. Aksionet shënuan një nivel të ri të gjithanshëm në fund të prillit. Alibaba doli në treg në shtator të vitit 2014, duke vendosur një rekord si IPO (oferta fillestare publike) më i madh në histori.

Ma, 52 vjeç, është tani njeriu i 21 më i pasur në botë, sipas Forbes, dhe është vetëm 100 milionë dollarë mbrapa miliarderit të Microsoft Steve Ballmer.

Një folës i mirë i gjuhës angleze, Ma vjen nga një origjinë relativisht e përulur para themelimit të Alibaba në vitin 1999, atëherë kur Interneti filloi të shkaktonte trazira të mëdha në Kinë. Sot, përveç njësisë së tij të tregtisë elektronike, Alibaba zotëron shumicën e aksioneve në The Morning PostKinës Jugore; Youku Tudou, i njohur si “YouTube i Kinës” dhe një prodhues i smartphone-ëve.

/Time

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0