Alibaba fitoi 15 miliardë $ në vetëm 20 orë në "Ditën e Beqarëve" - Business Magazine Albania

Alibaba fitoi 15 miliardë $ në vetëm 20 orë në “Ditën e Beqarëve”


Gjigandi kinez e-commerce Alibaba ka thyer një rekord të ri me të ardhura prej 15 miliardë $. “Dita e beqarëve“, një festë për beqarët, është mbajtur në Kinë më 11 nëntor. Festa ka filluar nga studentët në Universitetin e Nanjing në vitin 1993, por në vitin 2009, Alibaba, shitësi më i madh në botë, ka vendosur që të përfitojë dhe të ofrojë ulje në internet për të përkuar me pushimin.

Shitjet e këtij viti kanë thyer tashmë rekordin e vitit të kaluar, duke e çuar në 15 miliardë $ në 20 orë këtë ngjarje një-ditore, me shitjet e fundit pritet të jetë rreth 20 miliardë $. Nga ora 13:00 në Kinë, blerjet celularë llogariten në 84 % të të gjitha shitjeve. Dhe kompania raporton se markat më të mëdha me bazë në SHBA kanë qenë të Apple, Nike, New Bilance, Playboy dhe Skechers. Dhe nuk mendoj se konsumatorët e Alibaba-së janë kufizuar vetëm në Kinë.

Kompania njoftoi se në afrimin e mesnatës EST më 10 nëntor, Shtetet e Bashkuara ishin numri një i shitjeve në Kinë. Për herë të parë këtë vit, kompani të tilla si Apple dhe Target ishin në dispozicion të klientëve në Tmall, dyqan masiv online i Alibaba-së, duke u bashkuar markave të tilla si Gap, Starbucks, Costco, Macy-së dhe Zara.

Kompania solli 7 milionë $ gjatë shitjeve për herë të parë në vitin 2009 të “Ditës së beqarëve”, i cili përfshinte 27 tregtarë. Në vitin 2014, konsumatorët shpenzuan 9.3 miliardë $ më 11 nëntor.

U deshën vetëm 12 orë për të kaluar këtë shifër në 2015 me 14.3 miliardë $. 30 mijë marka nga 25 vende të ndryshme shitën sende “në sheshe” të shumta online në Alibaba dhe 120.000 kërkesa janë bërë çdo minutë vitin e kaluar. Shitjet në “Ditën e beqarëve” ishin tre herë më shumë se Cyber Monday dhe Black Friday kombinuar së bashku në 2015.

Blerjet përmes Alibaba dhe bizneseve të saj përbëjnë 80 për qind të shitjeve online të Kinës. Vitin e kaluar, Alibaba ka mbajtur një shfaqje televizive të veçantë tre-orëshe të quajtur Tmall Double-11 Night Carnival që paraqiti yje të mëdhenj si Kevin Spacey dhe aktori që ka luajtur James Bond, Daniel Craig.

Pa menduar këtë vit u përfshinë dhe ylli i NBA-së Kobe Bryant dhe Victoria dhe David Beckham, një shfaqje e modës dhe përvojë reale e pazarit virtual.

 

burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0