Këto 3 trende do të përcaktojnë të ardhmen tuaj, thotë Jack Ma - Business Magazine Albania

Këto 3 trende do të përcaktojnë të ardhmen tuaj, thotë Jack Ma


Në një intervistë, themeluesi i Alibaba Jack Ma dha mendimin e tij për një gamë të gjerë të çështjeve globale, duke filluar që nga reagimi kundër globalizimit dhe administratës së Trump, perspektivat e një lufte tregtare mes Kinës dhe SHBA (që nuk do të ndodhë, thotë ai) dhe e ardhmja e vendeve të punës.

Në fund të intervistës, Ma i tha audiencës se ai kishte një këshillë të fundit për të ndarë, cilat duhet të jenë prioritetet tona për tre dekadat e ardhshme.

“30 vitet e ardhshme janë kritike për botën,” tha ai. “Çdo revolucion teknologjik merr rreth 50 vjet. Në 20 vitet e para, kemi qenë dëshmitar të rritjes së gjigandëve të teknologjisë si eBay, Facebook, Alibaba dhe Google. Kjo është ‘e mirë’, tha ai por tani ne duhet të përqëndrohemi në atë që vjen më pas.”

“30 vitet e ardhshme” duhet të jenë në lidhje me trajtimin e “implikimeve të kësaj teknologjie”, argumentoi ai.

“Gjëja më e rëndësishme është që të bëni teknologjitë përfshirëse, të bëni të ndryshojë botën. Diçka tjetër e rëndësishme është t’i kushtoni vëmendje atyre njerëzve që janë 30 vjeç, sepse ata janë gjenerata e internetit. Ata do të ndryshojnë botën, ata janë ndërtuesit e botës.”

“Së treti, duhet t’i kushtojmë vëmendje kompanive që kanë më pak se 30 punonjës. Pra, 30 vite, 30 vjeç dhe 30 punonjës, në këtë mënyrë ne mund t’a bëjmë botën shumë më të mirë.”

Burimi: weforum.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0