Ide biznesi: Si të hapni një sallon bukurie për fëmijë - Business Magazine Albania

Ide biznesi: Si të hapni një sallon bukurie për fëmijë

Ekonomia e vendit tonë po rritet ngadalë por me siguri, të ardhurat e popullsisë po rriten, që do të thotë se nevoja për sallone bukurie për fëmijët vetëm do të rritet. Një vend i lirë në këtë drejtim duhet të zë tani. Cili duhet të jetë një sallon bukurie i vërtetë për fëmijët (ose parukeri për fëmijë), çfarë duhet të dini kur e hapni?Lexojmë më tej.

 • Shërbime parukerie për fëmijë. Prerje flokësh model, modele flokësh në modë dhe festive, një linjë kozmetike profesionale për fëmijë;
 • Pikturë fytyre për fëmijë;
 • Manikyr për fëmijë
 • Shpimi i veshit;
 • Të gjitha llojet e masazhit;
 • Kurse make-up për fashionistas rishtar.Është e nevojshme të krijoni një atmosferë magjike përrallore në sallon, të bëni një ambient të pazakontë dhe të blini pajisje për fëmijë. Një ekran plazma duhet të instalohet në dhomën e pritjes për të parë karikaturat tuaja të preferuara.Kjo është arsyeja pse investimet në sallonin e bukurisë për fëmijë mund të jenë dukshëm më të larta se në një sallon të rregullt për të rritur. Investimet, sipas vlerësimeve të ndryshme, mund të shkojnë nga 50 mijë dollarë për një qytet të zakonshëm krahinor. Për Moskën, kjo shifër do të jetë tre herë më e lartë.Sipas kërkesave të SNiP, madhësia e sallonit të bukurisë duhet të jetë së paku 80 m2. Disa burime të internetit pohojnë se 20m2 janë të mjaftueshme për të hapur një sallon bukurie, kjo nuk është e saktë. Çdo inspektim i SES do t’ju detyrojë të përfundoni biznesin tuaj.

  Vendndodhjet e rekomanduara për sallonin përfshijnë qendrat tregtare dhe qendrat e mëdha tregtare. Dhe kjo është logjike. Reklamimi drejtpërdrejt është shumë i rëndësishëm për këtë biznes të ri. Në një zonë të largët banimi, salloni i bukurisë për fëmijë, ka shumë të ngjarë, nuk do të zgjasë as një muaj.

  Kur hapni një sallon bukurie për fëmijë, vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet kualifikimeve të stafit. Marrja e një floktari me përvojë për të punuar në një sallon është gjysma e betejës. Mjeshtrat duhet të jenë në gjendje të punojnë me fëmijët, të gjejnë një gjuhë të përbashkët me ta.
  Lexo: Vjen në Shqipëri shkolla ndërkombëtare e certifikuar nga Google and Microsoft, “Coddy School Tirana”

  Slogani i sallonit tuaj duhet të tingëllojë kështu: Mjeshtrat tanë mund të kthejnë një procedurë të mërzitshme të prerjes së flokëve për fëmijët në një udhëtim të paharrueshëm në botën e bukurisë. Për të hapur një sallon, do t’ju duhen të paktën dy parukierë për fëmijë, një administrator dhe një mësues. Ju gjithashtu do të keni nevojë për shërbimet e një kontabilisti dhe një pastruesi, të cilat mund të lidhen me kontrata për ofrimin e shërbimeve me pagesë.

  Një tipar dallues i sallonit të fëmijëve nga një i rritur është mungesa e pasqyrave para syve të fëmijës. Fëmijët shpesh kanë frikë nga reflektimet e tyre  dhe në përgjithësi është më mirë të shpërqendroni vëmendjen e fëmijës nga procesi kryesor.

  Për të fituar besimin e klientëve tuaj, është e rëndësishme të gjeni diçka origjinale. Për shembull, fëmijët mund të trajtohen me ëmbëlsira, le të jetë një tas i rregullt me ​​karamele. Shumë fëmijë nuk dinë të ulen në radhë, kështu që do të ishte një zgjidhje e mirë për të bërë një sallë lojërash ose një labirint në sallon.

  Çdo biznes, përfshirë sallonin e bukurisë për fëmijë, fillon me një ide. Vetëm pas kësaj, biznesmeni i ardhshëm fillon të regjistrohet si një sipërmarrës individual ose person juridik.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0