Emocione dhe para! “Euro 2024”, kontribut pozitiv në ekonomi - Business Magazine Albania

Emocione dhe para! “Euro 2024”, kontribut pozitiv në ekonomi

Përpos emocioneve të bukura dhe adrenalinës që sjell kampionati Europian i Futbollit, ai kontribuon pozitivisht edhe në ekonominë e vendit, sipas ekspertëve.

Selami Xhepa, ekspert ekonomie, shpjegon: “Është si një festë e gjatë. Në përgjithësi, e dimë të gjithë që në festat e fundvitit apo evenimente të rëndësishme ka një gjallërim të jetës dhe jetës ekonomike. Kjo do të thotë që qytetarët konsumojnë më shumë, turizmi rritet, ç’ka jep një lloj shtytje dhe krijon një dinamikë pozitive ekonomike. Është si një festë e gjatë, ku jo vetëm ngjarja e Vitit të Ri ka një rol të rëndësishëm, por tani kemi një festë shumë më të gjatë e cila mund të luajë një rol jo aq modest sa episodet e shkurtra në kohë.”

Kur vjen puna për çmimet e produkteve të ndryshme gjatë ngjarjeve të rëndësishme, profesori Selami Xhepa këshillon që bizneset duhet të tregohen të kujdesshme me strategjitë e tyre.

“Raste të tilla shndërrohen në episode për të abuzuar, për të rritur artificialisht çmimet dhe për të krijuar mundësi për fitime eksesive. Kjo nuk është një gjë e mirë dhe si strategji biznesi nuk qëndron sepse njerëzit mund të shpenzojnë më shumë me çmime më të ulëta sesa me çmime më të larta. Fitimet nga rritja e sasisë së shitjes do të ishin më të mëdha sesa kufizimet që krijohen kur rriten çmimet, duke shkaktuar nervozizëm tek blerësit. Kështu që është një strategji jo e këshillueshme biznesi.”

Gjatë gjithë kampionatit Euro 2024, baret dhe restorantet, si dhe “Fan Zonat” e shumta, arketojnë të ardhura të konsiderueshme falë këtij eventi futbollistik. tvklan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0