E Premtja e Zezë, tradita amerikane e Falenderimeve

E Premtja e Zezë, tradita amerikane e Falenderimeve


Pajisjet elektronike kanë qenë tradicionalisht artikujt më popullorë të shitjeve të së Premtes së Zezë. Walmart, shitësi më i madh në botë me pakicë, para ditës së Falenderimeve mbajti stok mbi 1 milionë TV për të përballuar kërkesën e lartë.

Por a ia vlen të qëndrosh në rradhë të stërzgjatura në atë të ftohtë për të blerë gjëra të ‘vockla’, duke shmangur bërrylat e blerësve të tjerë për një zbritje 15%? Kaq kursehet mesatarisht për të mirat elektronike, kompjuterat dhe telefonat nëse pret t’i blesh gjatë së Premtes së Zezë, sipas të dhënave nga WalletHub.

Sipas analistëve të financave personale, të cilët vrojtuan çmimet gjatë një periudhe kohore nga 26 Tetori deri më 19 Nnëntor për t’i krahasuar me çmimet në ditën e Falenderimeve. Ata zbuluan se skontot që përftonin konsumatorët për telefonat dhe kompjuterat ishin rreth 14% dhe për pajisjet e tjera elektronike rreth 17%.

“Pazaret” më të mira që mund të bëhen gjatë kësaj dite sipas analistëve të Financave Personale, janë ato mbi filmat, librat dhe muzikën me 28% ulje, video lojërat me 22% ulje dhe lodrat për fëmijë me 22%. Stolitë do të jenë me një skonto mesatare prej 4%, ndërsa kategoria e dekorimeve 8%.

Sigurisht, ka edhe blerje me skonto shumë fitimprurëse. Për këtë WalletHub ka përpiluar një listë të atyre shitësve që do të ofrojnë skontot më të ulëta gjatë së Premtes së Zezë ku përfshihen Walmart, Target, Macy, Kohl dhe Toys R Us.

Për të parë analizën e plotë të WalletHub mbi listën e zbritjeve, mund të klikoni këtu.

Artikulli u publikua nga Forbes.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0