Charlie Munger, krahu i djathtë i Warren Buffett, ka disa këshilla të vlefshme për ju


Charlie Munger është krahu i djathtë i Warren Buffett. Investitori 95-vjeçar është nënkryetar i Berkshire Hathaway i udhëhequr nga Warren Buffett, titull që ai e ka mbajtur që nga viti 1978. Dyshja u takua në vitin 1959 dhe së bashku partnerët kanë ndërtuar suksesin e Berkshire Hathaway si kompania publike e katërt më e madhe në botë. Forbes vlerëson pasurinë e Munger në 1.7 miliardë dollarë.

Lexoni: Thënie motivuese nga Sheryl Sandberg për jetën, lidershipin dhe barazinë

Gjatë viteve, Munger nuk është për të ndarë mendimet e tij mbi biznesin, politikën e suksesin dhe këndvështrimi i tij ndaj situatave të ndryshme nuk ka patur zbehje me kalimin e viteve. BusinessMag në këtë artikull ju sjell disa nga thëniet e tij nga të cilat mund të mësojë çdo person.

  • “Jo të gjithë mund të mësojnë gjithçka. Pavarësisht se sa fort përpiqeni, do të jetë gjithmonë dikush që arrin më shumë. Qëndrimi im është, kujt i intereson kjo? A është e nevojshme që dikush prej nesh duhet të jetë në krye të botës? Kjo është qesharake.”
  • “Mos u bëni ziliqarë, mos fyeni të tjerët, mos e teproni me shpenzimet tuaja, qëndroni të lumtur pavarësisht problemeve tuaja, qëndroni me njerëz të besueshëm dhe bëni atë që duhet të bëni. Të gjitha këto rregulla të thjeshta funksionojnë aq mirë për ta bërë jetën tuaj më të mirë.”
  • “Ka një tendencë të mendojmë se politikanët tanë të pranishëm janë shumë më keq se çdokush që kishim në të kaluarën, por ne harrojmë se sa të tmerrshëm ishin politikanët tanë në të kaluarën.”
  • “Mos ndjeni keqardhje për veten, sepse kështu nuk zgjidhni asnjë problem. Në përgjithësi, zilia, pakënaqësia, hakmarrja dhe keqardhja janë mënyra shkatërrimtare të mendimeve.”
  • “Shumë njerëz me inteligjencë të lartë janë investitorë të tmerrshëm, sepse ata kanë temperament të tmerrshëm dhe prandaj themi se të kesh një temperament të caktuar është më i rëndësishëm se truri. Ju keni nevojë për durim, disiplinë dhe aftësi për të përballuar humbjen dhe fatkeqësinë pa u demoralizuar. Ju nuk duhet të jeni i fiksuar nga suksesi ekstrem.”
  • “Është e mahnitshme se sa gjë inteligjente është të kaloni pak kohë ulur. Shumë njerëz janë shumë aktivë.”
  • “Nuk ka mësues më të mirë se historia në përcaktimin e së ardhmes … Ka përgjigje me vlerë miliarda dollarë në një libër historik prej 30 dollarësh.”
  • “Nëse do të jetoni për një kohë të gjatë, duhet të vazhdoni të mësoni – ajo që dikur keni mësuar nuk është kurrë e mjaftueshme. Pra, nëse nuk mësoni të rishikoni vazhdimisht konkluzionet e mëparshme dhe të merrni më të mirën, ju jeni si një njeri me një këmbë në një ndeshje boksi.”

Lexoni: Thënie për suksesin nga CEO me influencë

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale