Charlie Munger, krahu i djathtë i Warren Buffett, ka disa këshilla të vlefshme për ju - Business Magazine Albania

Charlie Munger, krahu i djathtë i Warren Buffett, ka disa këshilla të vlefshme për ju


Charlie Munger është krahu i djathtë i Warren Buffett. Investitori 95-vjeçar është nënkryetar i Berkshire Hathaway i udhëhequr nga Warren Buffett, titull që ai e ka mbajtur që nga viti 1978. Dyshja u takua në vitin 1959 dhe së bashku partnerët kanë ndërtuar suksesin e Berkshire Hathaway si kompania publike e katërt më e madhe në botë. Forbes vlerëson pasurinë e Munger në 1.7 miliardë dollarë.

Lexoni: Thënie motivuese nga Sheryl Sandberg për jetën, lidershipin dhe barazinë

Gjatë viteve, Munger nuk është për të ndarë mendimet e tij mbi biznesin, politikën e suksesin dhe këndvështrimi i tij ndaj situatave të ndryshme nuk ka patur zbehje me kalimin e viteve. BusinessMag në këtë artikull ju sjell disa nga thëniet e tij nga të cilat mund të mësojë çdo person.

  • “Jo të gjithë mund të mësojnë gjithçka. Pavarësisht se sa fort përpiqeni, do të jetë gjithmonë dikush që arrin më shumë. Qëndrimi im është, kujt i intereson kjo? A është e nevojshme që dikush prej nesh duhet të jetë në krye të botës? Kjo është qesharake.”
  • “Mos u bëni ziliqarë, mos fyeni të tjerët, mos e teproni me shpenzimet tuaja, qëndroni të lumtur pavarësisht problemeve tuaja, qëndroni me njerëz të besueshëm dhe bëni atë që duhet të bëni. Të gjitha këto rregulla të thjeshta funksionojnë aq mirë për ta bërë jetën tuaj më të mirë.”
  • “Ka një tendencë të mendojmë se politikanët tanë të pranishëm janë shumë më keq se çdokush që kishim në të kaluarën, por ne harrojmë se sa të tmerrshëm ishin politikanët tanë në të kaluarën.”
  • “Mos ndjeni keqardhje për veten, sepse kështu nuk zgjidhni asnjë problem. Në përgjithësi, zilia, pakënaqësia, hakmarrja dhe keqardhja janë mënyra shkatërrimtare të mendimeve.”
  • “Shumë njerëz me inteligjencë të lartë janë investitorë të tmerrshëm, sepse ata kanë temperament të tmerrshëm dhe prandaj themi se të kesh një temperament të caktuar është më i rëndësishëm se truri. Ju keni nevojë për durim, disiplinë dhe aftësi për të përballuar humbjen dhe fatkeqësinë pa u demoralizuar. Ju nuk duhet të jeni i fiksuar nga suksesi ekstrem.”
  • “Është e mahnitshme se sa gjë inteligjente është të kaloni pak kohë ulur. Shumë njerëz janë shumë aktivë.”
  • “Nuk ka mësues më të mirë se historia në përcaktimin e së ardhmes … Ka përgjigje me vlerë miliarda dollarë në një libër historik prej 30 dollarësh.”
  • “Nëse do të jetoni për një kohë të gjatë, duhet të vazhdoni të mësoni – ajo që dikur keni mësuar nuk është kurrë e mjaftueshme. Pra, nëse nuk mësoni të rishikoni vazhdimisht konkluzionet e mëparshme dhe të merrni më të mirën, ju jeni si një njeri me një këmbë në një ndeshje boksi.”

Lexoni: Thënie për suksesin nga CEO me influencë

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0