Thënie motivuese nga Sheryl Sandberg për jetën, lidershipin dhe barazinë - Business Magazine Albania

Thënie motivuese nga Sheryl Sandberg për jetën, lidershipin dhe barazinë


Sheryl Sandberg është shefe e operacioneve të Facebook dhe autorja me librin më të shitur “Lean In: Women, Work, and the Will to Lead”. BusinessMag në këtë artikull po ju sjell disa thënie motivuese të saj për jetën, lidershipin dhe barazinë. 

Lexoni: Këshilla më e mirë e karrierës nga Sheryl Sandberg

Duke mos i marrë dështimet personale na lejon të rimëkëmbemi – madje edhe të lulëzojmë.

Gjetja e mirënjohjes dhe vlerësimit është çelësi i elasticitetit. Njerëzit që marrin kohë për të renditur gjërat për të cilat janë mirënjohës janë më të lumtur dhe më të shëndetshëm.

Ditët e lehta para jush do të jenë të lehta. Janë ditët e vështira që do të përcaktojnë se kush jeni. Ju do të përcaktoheni jo vetëm me atë që keni arritur, por edhe me mënyrën se si arrini të mbijetoni.

Ne nuk mund ta ndryshojmë atë për të cilën nuk jemi të vetëdijshëm dhe sapo të jemi të vetëdijshëm, duhet të ndryshojmë.

Aftësia për të mësuar është cilësia më e rëndësishme që një lider mund të ketë.

Jo çdo gjë që na ndodh, ndodh për shkakun tonë.

Ne gjejmë humanizmin – vullnetin tonë për të jetuar dhe aftësinë tonë për të dashur në lidhjet që krijojmë me njëri-tjetrin. Jini atje për familjen dhe miqtë tuaj, fizikisht, jo vetëm me një mesazh me emoji <3.

Antidoti më i mirë i një fjalimi të keq është një fjalim i mirë. Antidoti më i mirë për urrejtjen është toleranca.

Mësova se, përballë një zbrazëtie ose përballë një sfide, mund të zgjedhësh gëzimin dhe mirëkuptimin.

Duke tentuar që të bëni gjithçka dhe duke pritur që gjithçka të bëhet saktë është një recetë për zhgënjimin. Përsosmëria është armiku.

Lidershipi është aftësia që ju të përdorni zërin tuaj për mirë. Që ju ta bëni botën një vend më të mirë.

Duke ditur se gjërat mund të jenë më keq, nuk duhet të na ndalojë nga përpjekja për t’i bërë ato më mirë.

Ndihem shumë mirënjohëse ndaj njerëzve që më inkurajuan dhe më ndihmuan të zhvillohesha. Askush nuk mund të ketë sukses pa ndihmë.

Një botë me të vërtetë e barabartë do të ishte ajo ku gratë do të drejtonin gjysmën e vendeve dhe kompanive tona dhe burrat do të drejtonin gjysmën e shtëpive tona.

Lexoni: E ardhmja është rozë – Suksesi i grave mes një rrugëtimi të mundimshëm

/Goalcast

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0