Apple, Uber, Netflix, Twitter bashkohen kundër politikës së emigracionit të Trump - Business Magazine Albania

Apple, Uber, Netflix, Twitter bashkohen kundër politikës së emigracionit të Trump


Duke ndjekur deklaratat e brendshme dhe ato të publikut nga like-t në Google, Facebook dhe Microsoft për sa i përket politikës së re të Trump për emigracionin, dy njerëz të rëndësishëm të fushës së teknologjisë i janë bashkëngjitur kësaj “përleshjeje” me mendimin e tyre.

Të shtunën në një email të marrë nga Recode, CEO i Apple Tim Cook, kreu i kompanisë drejtuese në botën e teknologjisë, ka mbajtur një qëndrim kundër kësaj politike të re.

Apple nuk mund të ekzistonte pa emigracionin, ai e lulëzoi inovacionin që ne sot krijojmë. Kam dëgjuar që shumë prej jush janë të shqetësuar për urdhërin ekzekutiv të lëshuar dje për kufizimin e emigracionit për shtatë vende me shumicë myslimane. Unë i bashkohem shqetësimit. Ne nuk e mbështesim këtë politikë,” shkruan Cook në email, sipas raportit.

Apple ka punonjës të cilët preken nga urdhëri i djeshëm për emigracionin. Skuadrat tona ligjore dhe të sigurisë dhe burimet njerëzore janë në kontakt me ta dhe Apple do të bëj të pamundurën për t’i mbështetur. Ne po mundësojë burime të AppleWeb për këdo që ka pyetje dhe paqartësi për politikat e emigracionit. Ne kemi kontaktuar dhe me Shtëpinë e Bardhë për të shpjeguar efektet negative te punonjësit dhe kompania jonë.

Në të njëjtën mënyrë, në një memorandum të brendshëm nga CEO i Uber Travis Kalanick të marrë nga New York Times dhe të postuar në Twitter, kompania e transportit ka ngritur zërin për shqetësimin e saj dhe premtoi se do të mbështes punonjësit e saj te të cilët ka ndikim kjo politikë.

“Ky urdhër ka implikime më të gjera sepse ai prek gjithashtu me mijëra shoferë të cilët përdorin Uber dhe vijnë nga vendet e listuara në këtë urdhër… Ne po punojmë për të identifikuar këta shoferë dhe t’iu mundësojmë atyre një bonus për 3 muajt e ardhshëm për t’iu lehtësuar problemet financiare dhe për të mbështetur familjet e tyre… Në ditët në vazhdim do t’iu njohim me detajet e tjera.”

apple-uber-netflix-twitter-bashkohen-kunder-politikes-se-emigracionit-te-trump-businessmag

CEO i Netflix Reed Hastings foli të shtunën në Facebook për kundërshtimin e tij ndaj kësaj politike.

“Veprimet e Trump po dëmtojnë punonjësit e Netflix në  gjithë botën dhe në fakt ky urdhër jo-Amerikan po na prek të gjithëve,” shkruan Hastings.

“Këto veprime do t’a bëjnë Amerikën më pak të sigurt (përmes urrejtjes dhe humbjes së aleatëve). Një javë shumë e trishtë dhe akoma më tepër për mbi 600,000 ëndërrimtarë këtu në Amerikë të cilët ndodhen nën ktë kërcënim të pashmangshëm. Është koha që të bashkojmë duart për të mbrojtur vlerat amerikane për liri dhe mundësi.”

apple-uber-netflix-twitter-bashkohen-kunder-politikes-se-emigracionit-te-trump-businessmag

Së fundmi, CEO i Twitter Jack Dorsey iu bashkangjit thirrjes me një qëndrim kundër politikës së re të Trump.

“Impakti njerëzor dhe ekonomik i Urdhërit Ekzekutiv është i vërtet dhe shqetësues,” shkruan Dorsey. “Ne përfitojmë nga emigrantët dhe refugjatët që vijnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

apple-uber-netflix-twitter-bashkohen-kunder-politikes-se-emigracionit-te-trump-businessmag

Ndërkohë që ndalimi i udhëtimit, i cili pengon hyrjen në Amerikë për 90 ditë të njerëzve nga Irani, Libia, Sudani, Siria, Iraku, Jemeni dhe Somalia, u shpall, një numër i madh i grupeve të drejtave civile, politikanësh dhe njerëzish të famshëm janë ngritur kundra kësaj politike në median sociale. Gjithsesi, pavarsisht mesazheve të fuqishme të publikut, kompania Apple ka qëndruar në heshtje në platformat publike.

Megjithatë, Cook i cili së bashku me CEO të tjerë të komanive të mëdha në fushën e teknologjisë, është takuar me Trump pas zgjedhjeve, duket i gatshëm për t’i rezistuar politikës së re në çfarëdolloj mënyre.

“Apple është i hapur. I hapur për të gjithë, nuk ka rëndësi nga jeni, çfarë gjuhe flisni, kë doni apo si luteni,” shkruan Cook, sipas raportit. “Punonjësit tanë përfaqësojnë talentet më të mira në botë dhe ekipi jonë përmban çdo cep të botës. Siç ka thënë dhe Martin Luther King, ‘Ne mund të vijmë nga varka të ndryshme, por ne jemi në të njëjtën anije tani.”

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0