Apple do të lançojë tre modele të reja të iPhone me 5G në vitin 2020


Apple pritet të lançojë tre iPhone të rinj në vitin 2020 të cilët funksionojnë me 5G, sipas një postimi nga analisti Ming-Chi Kuo.

Apple fillimisht pritej të lançojë dy iPhone me 5G vitin e ardhshëm. Modeli i tretë, më i vogli nuk pritej të funksiononte me 5G.

Por Kuo, i cili shpesh është i saktë në parashikimet e tij për pajisjet e Apple, e ka rishikuar opinionin e tij. Tri modelet do të kenë 5G, sipas MacRumors, në mënyrë që Apple të mund të konkurrojë më mirë me pajisjet e lira të Android-it, të cilat gjithashtu funksionojnë me 5G. Kjo gjithashtu mund të nxisë instalimin aplikacioneve të realitetit të shtuar (VR).

Apple tani ka kapacitet më të mirë për të zhvilluar teknologjinë 5G pasi bleu modelin e biznesit të Intel-it në një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh.

Funksioni 5G pritet të jetë përditësimi më i madh për modelet e reja të Iphone, të cilët me gjasë do të kenë çipa nga Qualcomm dhe Samsung. Modelet e reja mund të integrojnë Touch ID-në në ekran për herë të parë, dhe do të posedojnë një kamerë 3D të përditësuar.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale