Amazon do të investojë 1.2 miliard euro , do të krijojë 3000 vende pune - Business Magazine Albania

Amazon do të investojë 1.2 miliard euro , do të krijojë 3000 vende pune

Amazon (AMZN.O) tha të hënën se do të investojë më shumë se 1.2 miliard euro (1.3 miliardë dollarë) në operacionet e saj franceze dhe do të krijojë më shumë se 3,000 vende pune të përhershme në këtë vend.

Presidenca franceze kishte thënë të dielën se Amazon dhe kompani të tjera, duke përfshirë GSK (GSK.L) dhe Accenture (ACN.N), do të shpallte investime me vlerë miliarda euro si pjesë e aktivitetit vjetor “Zgjidhni Francën”, i cili fillon të hënën.

Amazon ka investuar më shumë se 20 miliardë euro në operacionet e saj franceze që nga viti 2010 dhe punëson më shumë se 22,000 punonjës të përhershëm në cloud dhe bizneset e saj të shitjes me pakicë në internet.

Një pjesë e investimit do të përdoret gjithashtu për të zgjeruar rrjetin e saj logjistik për të rritur shpejtësinë e shpërndarjes dhe për të zvogëluar emetimet e karbonit. Ajo ka më shumë se 35 objekte logjistike në Franceze.reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0