7 aftësitë që duhet të keni për t’u bërë të suksesshëm


Për milenianët që sapo kanë përfunduar universitetin ose edhe ata që janë në punën e tyre të parë, mund të jetë e frikshme të kuptojnë se çfarë duan të arrijnë në jetë dhe atë që dëshirojnë të bëjnë.

Megjithatë, pavarësisht rrugës që zgjidhni të ndiqni, ka disa aftësi universale që të gjithë milenianët duhet të mësojnë për të qenë të suksesshëm në afatgjatë.

Business Magazine ka zgjedhur shtatë aftësitë më të efektshme.

1. Bëhuni shitësi më i mirë i vetes tuaj

Mbani mend se ju jeni gjithmonë duke shitur, qoftë kjo një aftësi, produkt, markë ose veten. Duke ditur se si ta aplikosh shitjen në markën tënde personale është çelësi për të fituar njohje.

2. Ndërmerrni rreziqe

Nëse jeni duke kërkuar të hyni në një industri që nuk keni njohuri apo keni filluar një punë që nuk keni aftësitë e duhura, është e rëndësishme të mbani mend se të gjithë të tjerët po marrin të njëjtat rreziqe. Shtyjini vazhdimisht kufinjtë e zonës suaj të rehatisë dhe shpërblimet do t’ju pasojnë.

3. Ndërtoni një aftësi specifike

Kur ke një mori talentesh, është e lehtë të ndihesh i/e kualifikuar për një numër të madh pozicionesh por në të njëjtën kohë, mund të ndiheni të pa kualifikuar për shumë të tjerë. Milenianët më të talentuar kanë kaluar muaj duke përmirësuar një aftësi që do t’i bëjë ata shumë më të dëshirueshëm në tregun e punës.

4. Meditoni

Të medituarit do t’ju sjellë më shumë qetësi se çdo gjë tjetër që mund të bëni. Mbajeni parasysh këtë.

5. Udhëtoni

Bëni pak pushim dhe shfrytëzoni kuriozitetin tuaj për të vizituar vende dhe për të provuar gjëra të reja.

6. Ndaloni së menduari për çdo gjë

Në mes të shpërqendrimeve të mediave sociale dhe të punëve të shumta, milenianët kanë shumë gjëra në mendje. Mënyra më e mirë për t’i përballuar ato është thjeshtë duke i marrë gjërat ashtu siç janë, në vend që të mendojmë çdo veprim gjatë gjithë kohës.

7. Mësoni si të kurseni

Ndërsa shumë prej nesh nuk besojnë në qëllimin e një llogarie kursimi, është e rëndësishme të praktikoni aktin e të kursyerit. Mijëvjeçarët janë të përqendruar në gjëra afatshkurtër dhe shpesh harrojnë të bëjnë vend për ato që do të vijnë më pas.

Burimi: businessinsider.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale