7 aftësitë që duhet të keni për t’u bërë të suksesshëm - Business Magazine Albania

7 aftësitë që duhet të keni për t’u bërë të suksesshëm


Për milenianët që sapo kanë përfunduar universitetin ose edhe ata që janë në punën e tyre të parë, mund të jetë e frikshme të kuptojnë se çfarë duan të arrijnë në jetë dhe atë që dëshirojnë të bëjnë.

Megjithatë, pavarësisht rrugës që zgjidhni të ndiqni, ka disa aftësi universale që të gjithë milenianët duhet të mësojnë për të qenë të suksesshëm në afatgjatë.

Business Magazine ka zgjedhur shtatë aftësitë më të efektshme.

1. Bëhuni shitësi më i mirë i vetes tuaj

Mbani mend se ju jeni gjithmonë duke shitur, qoftë kjo një aftësi, produkt, markë ose veten. Duke ditur se si ta aplikosh shitjen në markën tënde personale është çelësi për të fituar njohje.

2. Ndërmerrni rreziqe

Nëse jeni duke kërkuar të hyni në një industri që nuk keni njohuri apo keni filluar një punë që nuk keni aftësitë e duhura, është e rëndësishme të mbani mend se të gjithë të tjerët po marrin të njëjtat rreziqe. Shtyjini vazhdimisht kufinjtë e zonës suaj të rehatisë dhe shpërblimet do t’ju pasojnë.

3. Ndërtoni një aftësi specifike

Kur ke një mori talentesh, është e lehtë të ndihesh i/e kualifikuar për një numër të madh pozicionesh por në të njëjtën kohë, mund të ndiheni të pa kualifikuar për shumë të tjerë. Milenianët më të talentuar kanë kaluar muaj duke përmirësuar një aftësi që do t’i bëjë ata shumë më të dëshirueshëm në tregun e punës.

4. Meditoni

Të medituarit do t’ju sjellë më shumë qetësi se çdo gjë tjetër që mund të bëni. Mbajeni parasysh këtë.

5. Udhëtoni

Bëni pak pushim dhe shfrytëzoni kuriozitetin tuaj për të vizituar vende dhe për të provuar gjëra të reja.

6. Ndaloni së menduari për çdo gjë

Në mes të shpërqendrimeve të mediave sociale dhe të punëve të shumta, milenianët kanë shumë gjëra në mendje. Mënyra më e mirë për t’i përballuar ato është thjeshtë duke i marrë gjërat ashtu siç janë, në vend që të mendojmë çdo veprim gjatë gjithë kohës.

7. Mësoni si të kurseni

Ndërsa shumë prej nesh nuk besojnë në qëllimin e një llogarie kursimi, është e rëndësishme të praktikoni aktin e të kursyerit. Mijëvjeçarët janë të përqendruar në gjëra afatshkurtër dhe shpesh harrojnë të bëjnë vend për ato që do të vijnë më pas.

Burimi: businessinsider.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0