Sipas shkencës, ja çfarë ndodh kur mendoni shumë - Business Magazine Albania

Sipas shkencës, ja çfarë ndodh kur mendoni shumë


Nëse ju e dënoni akoma veten për një gabim që keni bërë javën e kaluar, ose jeni të shqetësuar nëse do të keni një ditë të suksesshme nesër, duke menduar për to më shumë seç duhet do t’iu bëjë të ndiheni të dobët.

Paaftësia juaj për t’i nxjerrë nga koka mendimet e shumta do t’iu lërë në një gjendje të vazhdueshme ankthi.

Natyrisht, të gjithë i mendojnë situatat herë pas here. Por të paturit e shumë mendimeve është më shumë se një shqetësim, pasi studimet tregojnë se të menduarit shumë mund të shkaktojë probleme serioze për mirëqenien tuaj.

Business Magazine do iu tregojë sot se cilat janë tre rreziqet e të qenit të një personi që mendon shumë:

1. Ajo rrit shanset tuaja për sëmundje mendore.

Një studim i vitit 2013 i botuar në gazetën e raporteve të psikologjisë raporton se të menduarit të shumtë në mangësitë, gabimet dhe problemet tuaja, rrit rrezikun e problemeve të shëndetit mendor.

Reflektimi “i tepërt” mund të të vendosë në një cikël që është i vështirë për t’u thyer. Ai do të shkaktojë probleme në shëndetin tuaj mendor. Ndërkohë që shëndeti juaj mendor bie gjithmonë e më shumë, reflektimi dhe e patura e mendimeve të shumta rritet.

2. Ndërhyn në zgjidhjen e problemeve.

Hulumtimet tregojnë se ata mendojnë se po e ndihmojnë veten duke i patur në mendje problemet e tyre.

Por studimet tregojnë se paraliza e analizës së qartë është e vërtetë.

Duke mbi analizuar çdo gjë, do të ndërhyni në zgjidhjen e problemeve. Kjo do të bëjë që ju të qëndroni tek problemi dhe jo të kërkoni zgjidhje.

Edhe vendimet më të thjeshta, si zgjedhja e asaj që duhet të vishni në një intervistë apo të vendosni se ku do të shkoni me pushime, mund të ndihet si një vendim jetë apo vdekje. Ironikisht, të gjitha këto mendime nuk do t’iu ndihmojnë të bëni një zgjedhje më të mirë.

3. Do të ndërhyjë në gjumin tuaj.

Nëse je një person i cili mendon shumë, me siguri e dini se nuk mund të flini pasi mendja juaj vazhdon gjatë gjithë kohës të mendojë.

Studimet e konfirmojnë këtë, duke gjetur se këto shqetësime çojnë në më pak orë gjumë. Ju me shumë gjasa do të përpëliteni për shumë orë me radhë derisa të flini.

Por fjetja shumë vonë nuk mund t’iu ndihmojë, sepse të menduarit shumë dëmton cilësinë e gjumit tuaj.

Ju do të keni më pak gjasa të bini në një gjumë të thellë pasi të keni menduar për të njëjtën gjë pa pushim.

Si ta ndaloni?

Lajmi i mirë është se nuk duhet të jetë kështu përgjithmonë. Ju mund të ndërmerrni hapa për të ndaluar mendimet për gjithçka. Përdorimi i strategjive të reja dhe zhvillimi i shkathtësive të reja mund t’iu ndihmojë të bëni zgjedhje më të mira, në kohën e duhur me më pak vështirësi.

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0