Sipas shkencës, ja çfarë ndodh kur mendoni shumë - Business Magazine Albania

Sipas shkencës, ja çfarë ndodh kur mendoni shumë


Nëse ju e dënoni akoma veten për një gabim që keni bërë javën e kaluar, ose jeni të shqetësuar nëse do të keni një ditë të suksesshme nesër, duke menduar për to më shumë seç duhet do t’iu bëjë të ndiheni të dobët.

Paaftësia juaj për t’i nxjerrë nga koka mendimet e shumta do t’iu lërë në një gjendje të vazhdueshme ankthi.

Natyrisht, të gjithë i mendojnë situatat herë pas here. Por të paturit e shumë mendimeve është më shumë se një shqetësim, pasi studimet tregojnë se të menduarit shumë mund të shkaktojë probleme serioze për mirëqenien tuaj.

Business Magazine do iu tregojë sot se cilat janë tre rreziqet e të qenit të një personi që mendon shumë:

1. Ajo rrit shanset tuaja për sëmundje mendore.

Një studim i vitit 2013 i botuar në gazetën e raporteve të psikologjisë raporton se të menduarit të shumtë në mangësitë, gabimet dhe problemet tuaja, rrit rrezikun e problemeve të shëndetit mendor.

Reflektimi “i tepërt” mund të të vendosë në një cikël që është i vështirë për t’u thyer. Ai do të shkaktojë probleme në shëndetin tuaj mendor. Ndërkohë që shëndeti juaj mendor bie gjithmonë e më shumë, reflektimi dhe e patura e mendimeve të shumta rritet.

2. Ndërhyn në zgjidhjen e problemeve.

Hulumtimet tregojnë se ata mendojnë se po e ndihmojnë veten duke i patur në mendje problemet e tyre.

Por studimet tregojnë se paraliza e analizës së qartë është e vërtetë.

Duke mbi analizuar çdo gjë, do të ndërhyni në zgjidhjen e problemeve. Kjo do të bëjë që ju të qëndroni tek problemi dhe jo të kërkoni zgjidhje.

Edhe vendimet më të thjeshta, si zgjedhja e asaj që duhet të vishni në një intervistë apo të vendosni se ku do të shkoni me pushime, mund të ndihet si një vendim jetë apo vdekje. Ironikisht, të gjitha këto mendime nuk do t’iu ndihmojnë të bëni një zgjedhje më të mirë.

3. Do të ndërhyjë në gjumin tuaj.

Nëse je një person i cili mendon shumë, me siguri e dini se nuk mund të flini pasi mendja juaj vazhdon gjatë gjithë kohës të mendojë.

Studimet e konfirmojnë këtë, duke gjetur se këto shqetësime çojnë në më pak orë gjumë. Ju me shumë gjasa do të përpëliteni për shumë orë me radhë derisa të flini.

Por fjetja shumë vonë nuk mund t’iu ndihmojë, sepse të menduarit shumë dëmton cilësinë e gjumit tuaj.

Ju do të keni më pak gjasa të bini në një gjumë të thellë pasi të keni menduar për të njëjtën gjë pa pushim.

Si ta ndaloni?

Lajmi i mirë është se nuk duhet të jetë kështu përgjithmonë. Ju mund të ndërmerrni hapa për të ndaluar mendimet për gjithçka. Përdorimi i strategjive të reja dhe zhvillimi i shkathtësive të reja mund t’iu ndihmojë të bëni zgjedhje më të mira, në kohën e duhur me më pak vështirësi.

Burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0