26-vjeçari milioner: “Njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë ju duhet për të qenë të suksesshëm”


Brian Wong është shumë i suksesshëm. Ai mbaroi shkollën e mesme në moshën 14 vjeçare dhe kolegjin në moshën 18 vjeçare.

Në moshën 19 vjeçare, ai filloi kompaninë e vet të reklamave mobile, Kiip, e cila punon me kompani të mëdha si McDonald’s dhe Coca-Cola dhe është në rrugën e duhur për të bërë 20 milionë dollarë këtë vit.

Ai që në moshën 20 vjeçare ishte një milioner.

Wong thotë se në historitë e suksesit si ajo e tij, shpesh herë ka diçka që harrohet: Prapa çdo personi të suksesshëm, ekziston një ekip i tërë njerëzish që punojnë për të mbështetur atë person që është në qendër të vëmendjes.

Lexoni: Çfarë bëjnë gjatë verës njerëzit e suksesshëm?

Çdokush fokusohet tek personi, marka, individi. Nuk është kurrë vetëm një person“, thotë Wong, i cili ka shkruar disa këshilla për suksesin në “The Cheat Code”.

“Është gjithmonë një ekip i tërë. Prapa meje, vetëm për të më ndihmuar në punët operacionale, ka gjasa të jenë 6 njerëz në çdo moment të caktuar dhe kjo është ajo që njerëzit nuk shikojnë prapa këtyre individëve të suksesshëm: Nuk është kurrë një përpjekje individuale. Është gjithmonë një grup i tërë.”

Wong tregon si shembull, për personin i cili planifikon ditën e tij, të cilin ai e quan administratorin e tij. Nëse Wong vonohet, administratori i tij e di këtë dhe automatikisht ai riorganizon takimet e tij të ardhshme.

“Dhe nëse kjo nuk do të ndodhte, unë do të isha një rrëmujë e plotë”, shprehet Wong.

Për Wong, suksesi ka të bëjë me lirinë.

“Të jesh i suksesshëm do të thotë të kesh lirinë dhe opsionet në dispozicion për të bërë diçka dhe gjithçka që dëshiron. Nuk ka të bëjë vetëm me paratë.”

“Ju mund të keni të gjitha paratë e botës, por nëse nuk keni personin e duhur pranë jush, ose të drejtën për të udhëtuar ose lirinë për të deleguar ose për të gjetur personin e duhur për t’ju ndihmuar me këtë, çdo gjë do të përfundojë në katastrofë,” thotë ai.

Lexoni: Sipërmarrësit e suksesshëm nuk e bëjnë kurrë këtë gabim

Nuk ka të bëjë vetëm me mbështetjen administrative. Si një sipërmarrës, thotë Wong, ka shumë momente kur jemi shumë keq emocionalisht. Është gjithmonë e rëndësishme që të keni njerëz rreth jush që mund t’iu ndihmojnë të jeni në gjendjen tuaj më të mirë.

Në këmbim, Wong siguron që të mbështesë ata përreth tij.

Është e rëndësishme të kuptonni se ndërsa ndërtoni suksesin tuaj, sigurohuni që të keni njerëz rreth jush që jo vetëm investojnë në suksesin tuaj, por edhe në suksesin e tyre,” thotë ai.

“Dhe mendoj se këta janë njerëzit që do të jenë me ju për gjithë jetën.”

burimi: cnbc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale