10 mënyra për të dalë nga zona juaj e rehatisë - Business Magazine Albania

10 mënyra për të dalë nga zona juaj e rehatisë

Kur flitet për sukses është e pamundur të mos flitet edhe për zonën e rehatisë, për ngecjen në të ose për daljen prej saj. Të pafundme janë edhe këshillat që ofrohen nga autorë të ndryshëm si të dilni nga zona e komfortit. Më poshtë janë dhjetë mënyra si të zgjeroni apo të kapërceni zonën tuaj të rehatisë;

1. Bisedoni me një të panjohur.
Filloni një bisedë me një të panjohur totalisht! Duke bërë këtë, ju arrini zonën e të mësuarit dhe zonën e frikës njëkohësisht. Dhe pjesa më e mirë është se ju mund të largoheni nga biseda pasi keni bërë një mik të ri ose pasi keni mësuar diçka.
2. Filloni një projekt krijues.
Një nga detyrat mendore më të këndshme dhe përmbushëse që mund të bëni është puna krijuese. Të qenit kreativ përfshin marrjen e rreziqeve dhe marrjen e njohurive në mjedise të panjohura.
3. Çdo ditë mësoni diçka të re.  
Konsideroni çdo ditë një mundësi për të fituar njohuri të reja. Mbani në mend se kjo mund të ndodhë vetëm duke lëvizur jashtë zonës suaj të rehatisë. Ju mund ta arrini këtë duke u përpjekur vazhdimisht të zbuloni mënyra për të përparuar.
4. Regjistro veten.
Mund të jetë frika më e keqe e një introverti të dalë para kameras. Megjithatë, mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e aftësive gjuhësore dhe të vetëbesimit. Sekreti është të angazhoheni në aktivitete që ju pëlqejnë aq shumë sa të injoroni kamerën. Mund të ndihet paksa e sikletshme në fillim, por nëse këmbëngulni, aftësitë tuaja me siguri do të përparojnë!
5. Komplimentoni njerëzit.
Dhënia e komplimentave mund të jetë sfiduese, veçanërisht nëse nuk jemi mësuar ta bëjmë këtë. Por nëse ofrohet në kohën e duhur, një kompliment i menduar mund ta ndriçojë ditën.
6. Riformuloni ankthin tuaj.
Pse të mos bëni një ndryshim në vend që të përballeni me frikën dhe tensionin tuaj për të lënë zonën tuaj të rehatisë? Hiqni dallimin midis “mirës” dhe “keq” herën tjetër që do të ndiheni të tmerrshëm për të provuar diçka të re. Thjesht kapni emocionin dhe kanalizoni me lehtësi në kalimin tuaj më të ri dhe më të madh.
7. Trajnoni veten përmes situatave të reja të pakëndshme.
Kur shkoni përtej zonës suaj të rehatisë, thuani vetes gjëra motivuese dhe optimiste. Për të rritur efektivitetin, përdorni vetën e parë dhe emrin tuaj.
8. Merrni përsipër një skenë.
Për sa i përket të folurit në publik, 77% e njerëzve përjetojnë njëfarë niveli ankthi. Pse të mos provoni të dilni në skenë për të përballuar frikën tuaj? Të folurit në publik do t’ju ndihmojë të kapërceni frikën tuaj me kalimin e kohës dhe të forconi neuroplasticitetin tuaj, duke ju mundësuar të shtyni veten jashtë zonës suaj të rehatisë në sfera të tjera të jetës tuaj.
9. Praktikoni frymëmarrje të thellë dhe meditim.
Ndërsa merrni frymë thellë, përqendrohuni që ajri i pastër të mbushë barkun tuaj. Imagjinoni të merrni një frymë të mbushur me vetëbesim ashtu siç bëni. Pasi të keni përvetësuar gjithë këtë besim, ai nuk do të largohet. Ju duhet të nxirrni frymën dhe të bëni të njëjtën gjë me pasiguritë tuaja. Meqenëse ndjenjat e shqetësimit, pasigurisë ose ankthit nuk do të jenë aq shpërqendruese, kjo do t’ju lejojë të relaksoheni dhe të shijoni vërtet sfidat e reja të jetës .
10. Gjeni njerëzit tuaj.
Gjithmonë ekziston një komunitet për t’u siguruar që të jeni të mbështetur, pavarësisht nëse doni të hani më shëndetshëm, të ushtroheni, të ndaloni së bëri diçka ose të filloni diçka. Është e rëndësishme që të rrethoheni me njerëz që ju mbështesin dhe ju frymëzojnë ndërsa ndërmerrni këtë përpjekje të re.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0