Walmart shndërrohet në një kompani e-commerce


Në rrugën e tij përpara, shitësi më i madh i SHBA nuk do të përcaktohet nga dyqanet e tij.

“Kjo kompani, me kalimin e kohës, do të duket si një kompani e-commerce,” tha CEO i Walmart Doug McMillon të enjten në ditën e investitorëve të Walmart në Bentonville, Arkansas.

Ai tha se dyqanet do të mbeten jetikë për të ardhmen e Walmart. Por kompania do të kthehet drejt një strategjie të caktuar, në shitjet e të njëjtit dyqan – ose shitjet në dyqanet e hapura të paktën një vit – dhe do rrisë investimet në e-commerce.

Walmart do të hapë 130 dyqane këtë vit, pak më e ulët nga 135 deri në 155 dyqane që kishte projektuar fillimisht dhe më pak nga 230 dyqane që janë hapur vitin e kaluar.

Vitin e ardhshëm, ajo do të hapë vetëm 55 dyqane në SHBA, gjysma e të cilave do të jetë format i dyqaneve të tregut të lagjeve.

Ndërkohë, Walmart ka dyfishuar plotësimin online të magazinave vitin e kaluar në 10, raporton Reuters. Ekspertë të industrisë pritën që Walmart të kishte vetëm tetë depo deri në fund të vitit 2018.

Walmart është duke u përpjekur për t’u transformuar në një kompani e-commerce për të konkuruar me Amazon, e cila raporton 107 miliardë $ në shitjet online vitin e kaluar, në krahasim me Walmart 13.7 miliardë $ në shitjet online.

Por pjesa më e madhe e të ardhurave të biznesit Walmart ende vjen nga dyqanet e tij.

Të ardhurat e përgjithshme të kompanisë vitin e kaluar ishin 482 miliardë $, që do të thotë më shumë se 97% e të ardhurave të biznesit të tij  erdhën nga dyqanet.

 

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale