Viza “French Tech” mirëpret talentet e teknologjisë nga e gjithë bota në Francë - Business Magazine Albania

Viza “French Tech” mirëpret talentet e teknologjisë nga e gjithë bota në Francë

Çfarë është Viza “French Tech”?

Viza “French Tech” është një procedurë e thjeshtuar dhe e shpejtë për të marrë një leje qëndrimi të njohur si “Talent Passport” (“Pasaporta e Talenteve”).

Viza “French Tech” është e hapur për tre lloje kategorish të talenteve të teknologjisë: themeluesit e startup-eve, punonjësit dhe investitorët duke u lejuar atyre qëndrim dhe punësim në Francë.

  • Është e vlefshme për katër vite, që më pas rinovohet.
  • Është zgjeruar edhe për anëtarët e familjes: bashkëshortët gjithashtu marrin leje qëndrimi që i autorizojnë ata për të jetuar dhe punuar në Francë. Fëmijët janë të autorizuar të jetojnë gjithashtu në Francë.
  • Nuk kërkohet leje shtesë për punë.
*Shënim: Qytetarët nga Zona Ekonomike Europiane dhe Zvicra nuk kanë nevojë për leje qëndrimi.

Si mund të përfitoni vizën “French Tech”?

3 profile, 3 procedura të ndryshme

1. Viza “French Tech” për themeluesit

Themeloni startup-in tuaj në Francë në një nga inkubatorët tanë partnere.

Për të mësuar më shumë për aplikimin dhe kushtet e aplikimit klikoni këtu.

2. Viza “French Tech” për punonjësit

Bashkohuni me një nga 70 kompanitë që kanë të drejtë të rekrutojnë mbajtësit e vizave “French Tech”. Këto kompani u përzgjodhën posaçërisht për statusin e tyre të hiper-rritjes si pjesë e një programi të quajtur “Pass French Tech”.

Për të mësuar më shumë për aplikimin dhe kushtet e aplikimit klikoni këtu.

3. Viza “French Tech” për investitorët

Investoni në startup-et franceze duke:

  • hapur një firmë kapitali në Francë,
  • investuar direkt si një investitor ëngjëll
  • ose duke u rekrutuar si një investitor në një firmë sipërmarrëse në Francë.

Për të mësuar më shumë për aplikimin dhe kushtet e aplikimit klikoni këtu.

*Asnjë nga këto nuk ju përshkruan? Ju përsëri mund të keni të drejtë për një lloj tjetër të lejes së qëndrimit. Më shumë detaje i gjeni këtu.

Lexo edhe:E ardhmja e marketingut është ndërgjeneracionale Çfarë do të thotë kjo?

Pse Franca?

Franca dëshiron të sjellë një brez të ri të kompanive udhëheqëse në botë, të nxisë inovacionin dhe të krijojë vende pune në ekonominë franceze.

Këtë plan ambicioz mund ta arrijnë vetëm nëse mund të tërheqin njerëzit e duhur.

Për më tepër, në një botë të drejtuar nga inovacioni, ku kreativiteti dhe guximi po ndryshojnë rregullat e lojës, diversiteti – në aspektin e kulturës dhe shtigjeve të karrierës – është një pasuri për ekosistemin.

Ndërkombëtarizimi i ekosistemit francez të startup-eve është një domosdoshmëri kulturore dhe ekonomike për të lejuar kompanitë që të kenë sukses në zhvillimin e tyre ndërkombëtar.

Sektori Teknologjik është me të vërtetë global dhe konkurrenca është e ashpër, sidomos kur bëhet fjalë për tërheqjen e talenteve më të mira. Nëse Franca dëshiron të prodhojë kompani udhëheqëse botërore, ne duhet të jemi në gjendje të sjellim talente të shkëlqyera nga e gjithë bota dhe ta bëjmë tranzicionin e tyre në ekosistemin teknologjik francez sa më të qetë të jetë e mundur.

Pse duhet të zgjidhni “French Tech”?

Ka patur një dinamikë shumë të fortë gjatë viteve të fundit të rreth 10,000 startup-eve të Francës.

  • 60% e moshës 18-29 vjeçare në Francë raportojnë se dëshirojnë të krijojnë kompanitë e tyre
  • Ekosistemi i startup-eve në Francë është rritur më shpejt se çdo ekosistem tjetër europian në 5 vitet e fundit. Sot Franca ka numrin më të madh të marrëveshjeve të VC në Europë.

Pas historive të njohura të suksesshme të Criteo, Blablacar dhe OVH, ka shumë sipërmarrje franceze me rritje të madhe në botë si: Cellectis, Drivy, Scality, Sigfox, Vestiaire Collective dhe Algolia.

Franca ka shumë biznese dhe mundësi punësimi për profesionistë të talentuar në teknologji.

vg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0