E ardhmja e marketingut është ndërgjeneracionale. Çfarë do të thotë kjo? - Business Magazine Albania

E ardhmja e marketingut është ndërgjeneracionale. Çfarë do të thotë kjo?

E ardhmja e marketingut është ndërgjeneracional. Çfarë do të thotë kjo?

Punëdhënësit dhe marketerët tradicionalisht kanë përqendruar vëmendjen e tyre tek njerëzit në moshën 20-40 vjeç, pasi këto kanë qenë grupet më të mëdha të moshave, shpenzuesit më të mëdhenj dhe ata që vendosnin rreth trendeve. Megjithatë, sot  të moshuarir, sidomos ato në Amerikë po luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në tregjet e konsumit.

Në vitin 2021, kishte më shumë amerikanë mbi moshën 60 vjeç sesa midis moshave 20 dhe 34 vjeç dhe të ardhurat pas taksave të amerikanëve mbi moshën 60 vjeç ishin vetëm rreth 20% më të ulëta se të ardhurat e amerikanëve nën këtë moshë. Kjo do të thotë se kompanitë duhet të ndalojnë së konsideruari konsumatorët më të moshuar si një mendim i dytë dhe të mos përqendrohen vetëm tek një gjeneratë.

Gjeneratat ekzistojnë vetëm në imagjinatën tonë dhe kufijtë midis tyre janë të paqarta. Është absurde të mendohet për gjenerata në një kohë kur të dhënat në kohë reale ofrojnë mënyra më të sakta për parashikimin dhe formësimin e sjelljes së konsumatorit individual.

Lexo edhe:Çfarë është më e rëndësishmja në një CEO: Modestia, autenticiteti apo empatia?

Çfarë duhet të bëjnë markat

Ndryshojnë narrativën
Mendojnë për konsumatorët si individë, jo si anëtarë të një gjenerate (imagjinare). Gjithnjë e më shumë, njerëzit preferojnë të trajtohen si individë.

Mos mendojnë se mosha barazon me stilin e jetesës
Konsumatorët e sotëm duan të ndjekin stilin e tyre të preferuar të jetesës pavarësisht nga mosha. Nga ana tjetër, një stil jetese aktive ndikon në zgjatjen e jetës. Një 60 ose 70-vjeçar sot është në gjendje shumë më të mirë fizike dhe mendore sesa dikush i të njëjtës moshë në, të themi, vitin 1980. Kjo do të thotë se njerëzit që konsiderohen si relativisht “të vjetër” shpesh kanë stile jetese që do të përshkruheshin si “të rinj”.

Shfrytëzojnë të dhënat
Dikur, kompanitë duhej të kryenin sondazhe të shtrenjta të konsumatorëve dhe të prisnin javë për rezultatet. Sot, të dhënat në kohë reale për blerjet individuale janë të disponueshme menjëherë dhe me një nivel të habitshëm detajesh.

Shfrytëzojnë ndikimin ndërgjeneracional
Gjithnjë e më shumë, konsumatorët më të rinj po ndikohen nga prindërit ose gjyshërit e tyre, dhe nga ashtuquajturit “granfluencers”. Markat duhet të supozojnë se ndikimi ndërgjeneracional po rritet më shpejt se ndikimi brenda gjeneratës.

Identifikojnë pikat e kontaktit ndërmjet gjeneratave
Markat mund të fitojnë nga ndërlidhja dhe jo segmentimi i brezave. Krijoni një mesazh ngritës që i bashkon njerëzit.

Markat fituese do të jenë ato që janë më shumë se thjesht të paanshme ndaj moshës; ato do të jenë marka “pas-gjeneracionale” që krijojnë një narrativë që lejon për gjeneratat që ndikojnë në preferencat dhe blerjet e njëra-tjetrës. Kjo do të thotë të krijojnë një mesazh frymëzues që bashkon njerëzit dhe të krijojnë produkte që shërbejnë nevojave të një spektri të gjerë të grupeve të moshave. Në këtë mënyrë, markat mund të arrijnë një audiencë më të gjerë dhe të mbeten të rëndësishme në një treg në ndryshim. Markat si Mercedes-Benz, Nike dhe Progressive Insurance tashmë po kapërcejnë stereotipet gjeneracionale dhe po shfrytëzojnë kuptimin dhe ndikimin pas-gjeneracional me fushatat e tyre të marketingut që përfshijnë humorin, mesazhin frymëzues dhe një punchline befasuese.

hbr

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0