Vendet më të mira në Europë për të bërë biznes - Business Magazine Albania

Vendet më të mira në Europë për të bërë biznes

Vendet nga Europa, Lindja e Mesme dhe Afrika, u vlerësuan në nëntë kategori, duke përfshirë taksat e drejta dhe të parashikueshme, qeverisjen, disponueshmërinë e punonjësve të kualifikuar dhe shëndetin dhe qëndrueshmërinë publike.

Sipas sondazhit të PricewaterhouseCoopers, Zvicra, është votuar si vendi më tërheqës, për të bërë biznes, në një sondazh të fundit në 33 vende brenda Europës, Lindjes së Mesme dhe Afrikës (EMEA). Shumica e vendeve të renditura më lart, që konsiderohen më të mirat për biznes, ishin në Europën veriore.

Indeksi i atraktivitetit të biznesit privat të PwC 2023, shqyrtoi vendet brenda rajoneve të EMEA, duke i krahasuar ato në nëntë kategori dhe duke parë 64 grupe në kategori të ndryshme.

Në renditje, Franca ishte në fund të listës së vendeve të ashtuquajtura “lider”, me pikët më të larta. Estonia mbylli radhët e kategorisë së dytë më të mirë “të përparuar”. Vendet, që shënojnë midis 40 dhe 50, përshkruhen si vende “në zhvillim” për bizneset dhe në fund të listës, përshkruhen si juridiksione “në zhvillim”, ku Greqia ka pikët më të larta mes tyre.

Ndër vendet kryesore, Suedia, Gjermania dhe Holanda, përmirësuan renditjen e tyre në krahasim me sondazhin e vitit të kaluar, ndërsa Norvegjia ra nga vendi i dytë në të gjashtën, në vitin 2023. Që kur raporti doli për herë të parë tre vjet më parë, pozicioni i MB ka mbetur statik, në vendin e shtatë .

Inflacioni i lartë dhe një rritje e mprehtë e kostos së jetesës, lanë gjurmë edhe në këtë studim, ku vendet e zhvilluara kanë pritshmëri më të ulëta të PBB-së dhe kosto në rritje.

Megjithatë, raporti thekson rëndësinë e faktorëve, përtej rritjes së PBB-së ose numrave të tjerë financiarë në favor të treguesve, që tregojnë për bazat afatgjata.

Partneri i PwC Gjermani, Peter Englisch, shkroi në raport. “Kjo përfshin forcimin e infrastrukturës, nxitjen dhe lulëzimin e bizneseve start-up me rrugë të ndryshme financimi, angazhimin për të arritur objektivat e emetimeve zero karbon dhe punën për politikat e barazisë gjinore e qeverisje të fortë publike.”

Sipas raportit, Zvicra është më e forta në kategoritë, që trajtojnë mjedisin e biznesit privat, taksat dhe rregulloret dhe arsimin dhe aftësitë.

lexo: Zbuloni përjetësinë e bukurisë natyrore dhe kulturës me sytë e ’20Minutos’

Suedia gjithashtu, shënoi shumë rezultate në mënyrën se si ofron një mjedis pozitiv dhe mbështetës për bizneset private si dhe bizneset start-up, por ia kaloi kandidatit kryesor dhe shënoi pikët më të larta për qëndrueshmërinë dhe klimën e biznesit.

Përgjegjësia sociale dhe qeverisja, shëndeti publik dhe teknologjia dhe infrastruktura, ishin gjithashtu më të larta në Suedi sesa në Zvicër. Megjithatë, treguesi makroekonomik ishte më i ulëti nga të gjitha 33 vendet.

Raporti sugjeroi që, në mënyrë që një vend të bëhet tërheqës për bizneset në afat të gjatë, është thelbësore, që jo vetëm të përqëndrohet në një ose dy atribute, si ofrimi i normave të ulëta tatimore, por të gjendet një ekuilibër në të gjitha kategoritë.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Gjermania, e quajtur gjerësisht “e sëmura e Europës” gjatë muajve të fundit, pasi kishte pësuarrecesion teknik dhe inflacion të lartë, kishte arritur ende të rriste atraktivitetin e saj të përgjithshëm midis bizneseve, duke u ngjitur nga vendi i katërt në të tretin.

Ekosistemi fillestar i vendit shihej si shumë tërheqës, rezultatet për trajtimin e bizneseve private, ishin të larta dhe ofronte teknologji dhe infrastrukturë të mirë. Megjithatë, rezultatet e qëndrueshmërisë dhe përgjegjësisë sociale të Gjermanisë ishin të moderuara dhe të ulëta, respektivisht.

Nëse gjykohej vetëm për mjedisin fillestar, MB shihej si vendi ku duhet synuar për të bërë biznes, ndërkohë që teknologjia dhe infrastruktura, konsideroheshin më të mirat në Holandë. Portugalia dhe Spanja, shënuan rezultate të larta në pritjet makroekonomike. / Euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0