Vazhdon skandali i Facebook. Të dhënat tuaja janë ndarë me këto kompani të mëdha


New York Times ka raportuar se Facebook ka ndarë të dhënat personale me emra shumë të mëdhenj

Sipas raportit të NYT, firma të mëdha si Netflix dhe Spotify u është dhënë leje për të aksesuar të dhënat e miliona përdoruesve për një muaj.

Më shumë dëshmi kanë dhënë ish-punonjës të Facebook dhe partnerët e tij, duke zbuluar se përdoruesit e rrjetit nuk janë njoftuar asnjëherë për përdorimin e të dhënave të tyre apo t’u jetë ofruar opsioni për të refuzuar këtë ndërhyrje.

Dokumente të brendshme të Facebook tregojnë se kompania ka zhvilluar një mjet që lejonte kalimin e të dhënave nga private në publike.

Kjo ndodhte edhe kur përdoruesi kishte bllokuar ndarjen e të dhënave. Kjo leje premium është ofruar nga Facebook për më shumë se 150 kompani si pjesë e disa marrëveshjeve bilaterale që lejonin firma të ndryshme të ndërhynin në rregullat e privatësisë për përdoruesit e këtij rrjeti social.

Lexoni: Parlamenti Britanik zbulon dokumente sekrete të Facebook

Shqetësuese është numri i kompanive që kanë patur këtë akses. Sony, Microsoft, dhe Amazon janë lejuar të shohin kontaktet e përdoruesve ndërkohë që marka të tjera si Spotify, Netflix dhe Royal Bank në Canada, kishin të drejtën për të lexuar, shkruar dhe fshirë mesazhet private të përdoruesve.

Facebook bëri një marrëveshje me gjigantin rus të kërkimit Yandex. “Marrëveshjet, më të vjetrat të cilat datojnë prej vitit 2010, ishin të gjitha aktive në 2017,” raportoi The Times. “Disa ishin ende në fuqi këtë vit.”

Ky ka qenë një vit i tmerrshëm për Facebook, duke nisur me zbulimet se 87 milionë të dhëna të përdoruesve të autorizuara nga firma britanike e të dhënave Cambridge Analytica, pa pëlqimin e duhur të përdoruesit.

Lexoni: 2018, viti katastrofik për Facebook. Zuckerberg humbet miliarda dollarë

/InterestingEngineering

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale