Vajzat apo djemtë, kush e ka më të theksuar mendimin krijues sipas raportit të PISA? - Business Magazine Albania

Vajzat apo djemtë, kush e ka më të theksuar mendimin krijues sipas raportit të PISA?

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve (PISA) ka publikuar raportin e vlerësimit të kreativitetit të nxënësve në 64 vende të botës. Ky raport për herë të parë mat aftësinë e nxënësve 15-vjeçarë në “të menduarit krijues”, duke sjellë një perspektivë të re mbi mënyrën se si sistemi arsimor i përgatit nxënësit për sfidat e shekullit të 21-të.

Raporti i përkon vitit 2022 dhe është pjesë e vëllimit të tretë të publikuar nga PISA. Ky vëllim fokusohet në vlerësimin e nxënësve në aspektin e të menduarit krijues, një komponent kyç për zhvillimin e aftësive të nevojshme në një ekonomi globale gjithnjë e më konkurruese. Sipas rezultateve të kësaj matje, Shqipëria është renditur në vendin e fundit me vetëm 13 pikë, ndërsa në vend të parë është Singapori me 41 pikë në renditjen e 64 shteteve pjesëmarrëse.

Raporti i PISA thekson se hendeku midis Shqipërisë dhe vendeve të tjera është më shumë se 2.5 herë më i madh se mesatarja e Organizatës për Zhvillimin dhe Bashkëpunimin Ekonomik (OECD), duke sugjeruar një nevojë të ngutshme për përmirësime në sistemin arsimor shqiptar.

Një tjetër pikë interesante e raportit është fakti se vajzat kanë performuar më mirë se djemtë në të menduarit krijues në pothuajse të gjitha sistemet arsimore të analizuar nga PISA. Ky rezultat sugjeron se ka faktorë të caktuar që ndikojnë në zhvillimin e aftësive krijuese te vajzat, të cilët mund të shërbejnë si shembull për politikat arsimore që synojnë përmirësimin e kreativitetit në të gjitha grupmoshat dhe gjinive.

ë përfundim, raporti i PISA për vitin 2022 ofron një pasqyrë të rëndësishme mbi gjendjen e kreativitetit të nxënësve në mbarë botën dhe thekson nevojën për politika arsimore që të promovojnë të menduarit krijues, duke përgatitur kështu brezat e ardhshëm për një botë gjithnjë e më komplekse dhe dinamike.

 

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0