Twitter lançon politikën e re kundër fjalëve të dhunshme - Business Magazine Albania

Twitter lançon politikën e re kundër fjalëve të dhunshme

Një politikë e re e “tolerancës zero” ndaj fjalimit të dhunshëm është nisur zyrtarisht nga Twitter. Politika e re u njoftua në një postim në Twitter  dhe duket se zgjerohet në disa koncepte nga politika e saj e mëparshme e kërcënimeve të dhunshme, ndërsa gjithashtu redukton disa të tjera.Kompania njoftoi në një postim në Twitter të mërkurën se politika e saj e re e  ndalon kërcënimet e dhunshme, dëshirat për dëm, glorifikimin e dhunnës dhe nxitjen e dhunnës në platformën e saj.

Ndërsa politika e vjetër thoshte se deklaratat që shprehin “një dëshirë ose shpresë që dikush të përjetojë dëmtim fizik, duke bërë kërcënime të paqarta ose indirekte, ose veprime kërcënuese që nuk kanë gjasa të shkaktojnë dëmtime serioze ose të qëndrueshme”, nuk janë të zbatueshme, politika e re thotë se përdoruesit “mund të mos uroj, shpresoj ose shpreh dëshirën për dëm”.

“Twitter ka një qasje me tolerancë zero ndaj të folurit të dhunshëm dhe në shumicën e rasteve, ne do të pezullojmë çdo llogari që shkel këtë politikë”, tha Twitter Safety. “Për shkelje më pak të rënda, mund t’ju kërkojmë të fshini përmbajtjen përpara se të mund të hyni përsëri në llogarinë tuaj.“Nëse besoni se një tweet shkel këtë politikë, ju lutemi na raportoni menjëherë. Si gjithmonë, nëse mendoni se kemi bërë një gabim, mund të bëni një apel duke ndjekur procesin këtu.”

Kompania shtoi  gjithashtu se lejon shprehjet e të folurit të dhunshëm kur nuk ka kontekst të qartë abuziv , si për shembull gjatë fjalimit të nxehtë konsensual midis miqve “ose gjatë diskutimit të lojërave video dhe ngjarjeve sportive”. independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0