Top 15 Intervistat e realizuara nga Business Magazine në vitin 2016 - Business Magazine Albania

Top 15 Intervistat e realizuara nga Business Magazine në vitin 2016


Anna Dvornikova është një sipërmarrëse e suksesshme e lindur në Moskë dhe tani zhvillon karrierën e saj në Silicon Valley, Kaliforni. Ajo është themeluese  e konferencës ndërkombëtare për sipërmarrjen e quajtur Sillicon Valley Open Doors, ku Business Magazine është partner mediatik.

Ana ka studiuar në Institutin e Marrdhënieve Ndërkombëtare në Moskë dhe Universitetin e Stanford-it në Kaliforni. Përveç se është një themeluese e mjaft kompanive, ajo është një investitore engjëll dhe promotore e sipërmarrjes europiane. Në një intervistë me Business Magazine, Ana Dvornikova tregon më shumë për eksperiencat e saj në botën e biznesit dhe na jep një tablo të asaj që po ndodh dhe pritet të ndodhë në botën e sipërmarrjes.

Anna Dvornikova: Ftoj të gjithë sipërmarrësit shqiptarë të bëhen pjesë e programeve tona

Ishte lajmi më i mirë për startup-et shqiptare, ai që u publikua së pari në portalin e mirënjohur të teknologjisë, Techcrunch. Gjirafa.com, startup-i shqiptar i kërkimit online mori një investim 2 milionë dollarë për të zhvilluar më tej produktin e saj. Ishte më shumë se kënaqësi të intervistonim Mërgim Cahanin themeluesin dhe drejtuesin e kompanisë, i cili ndan me ne detaje nga rruga e deritanishme e ‘Gjirafës’. Ai thekson se çfarë kanë arritur deri më tani, nuk është suksesi, por një hap, mjet në rrugëtimin drejt suksesit. Lexoni intervistën më poshtë:

Mërgim Cahani: “Përderisa dikush vazhdon dhe nuk ndalet, atëherë suksesi është i pashmangshëm.”

Të përballesh me publikun duhet të kalosh etapat e të përballurit me veten, me mendimet e tua, me zërin tënd. Duhet të njohësh mirë energjitë e tua, që të kuptosh nëse je i aftë apo jo, të çosh mendimin tënd më tej, ta transmetosh atë në publik. Me pak kurajo, ti mund të arrish të dalësh në publik, por vetëm kaq. Përsa i përket saktësisë së fjalimit ose prezantimit që të duhet të mbash kjo është një tjetër fazë. Sepse fillon dridhja e zërit, djersitja e duarve dhe skuqja në fytyrë si pasojë e pasigurisë që ke për t’u përballur në atë audiencë. Lexoni më poshtë intervistën me Arjeta Dhima.

Intervistë me ekspert, Arjeta Dhima: “E folura në Publik”

Ai ishte në Tiranë më 15 Shtator, i ftuar i Startup Grind Tirana dhe emri i tij është Julien Coustaury. Një sipërmarrës i suksesshëm, një investitor fantastik, një themelues dhe CEO. Ai është pjesë e menaxhimit të “Fil Rouge Capital” dhe ka mbi 20 vite eksperiencë në prodhim dhe shërbime, në më të shumtën e tyre në nivelin CEO. Ka punuar në më shumë se 80 vende në të 5-të kontinentet. Lexoni më poshtë intervistën e tij për Business Magazine:

Ekskluzive: Keni një ide të mirë dhe doni para? Ejani dhe më takoni në 15 shtator!

Në datat 18-19 Nëntor 2016 në kuadër të javës globale të sipërmarrjes, “Globe Tik & Language Education” organizoi edicionin e parë të “The steps for creating a successful business”, në Tiranë. Pjesë e këtij formati ishin shumë të rinj, të cilët ndanë idetë e tyre inovative të biznesit dhe aspirojnë të jenë sipërmarrës të bizneseve të suksesshme. Për të mësuar më tepër se çfarë ndodhi në këtë event lexoni intervistën e mëposhtme nga Business Magazine me një nga organizatorët e tij Armira Lazaj dhe 3 fituesit.

1. Intervistë me Armira Lazaj, organizatoren e “The steps for creating a successful business ”
2. Projekti NeoCharger, një nga idetë fituese të “The steps for creating a sucessful business”
3. “Blancheur” ideja fituese e “The steps for creating a sucessful business”
4. Joseni Wooden Art, një nga idetë fituese të “The steps for creating a sucessful business”

Një intervistë tjetër e realizuar nga Business Magazine ishte dhe ajo me Rediana Çuraj, themeluesen e site-it më të ri e-commerce të cilën mund t’a lexoni më poshtë:

Intervistë me Rediana Çuraj, themeluesen e site-it më të ri e-commerce “Lamarket.al”

Në datat 9-11 Dhjetor 2016 në Protik Innovation Center u organizua Startup Weekend Tirana, event gjatë të cilit grupet e zhvilluesve, menaxherët e biznesit, entuziastët e startupeve, gurutë e marketingut, artistët grafikë dhe ide të tjera inovative për startupe të reja formojnë ekipe rreth këtyre ideve dhe punojnë për të zhvilluar një prototip pune ose demo. Prezantimi dhe shpallja e fituesve u bë të Dielën në mbrëmje në “Hotel Plaza Tirana”. Business Magazine Albania ishte e pranishme si media partnere dhe si mbështetëse e të gjithë iniciativave të reja nga të rinjtë.

Më poshtë janë intervistat ekskluzive për Business Magazine Albania me grupet fituese të Startup Weekend Tirana.

1. Intervistë me grupin fitues të çmimit të tretë të Startup Weekend Tirana
2. “Let’s talk” projekti i dytë fitues në Startup Weekend Tirana
3. Intervistë me “A Chance”, grupi i cili fitoi çmimin e parë në Startup Weekend Tirana

Në revistën e muajit Dhjetor të Business Magazine Albania mund të gjeni intervistat me Edi Demaj, Albi Zhulalin dhe Valer Pinderi të cilat mund t’i lexoni më poshtë:

Albi Zhulali është një sipërmarrës, i cili e nisi karrierën e tij në industrinë e teknologjisë në moshën 15 vjeçare. Shumë shpejt ai krijoi një forum ndërkombëtar, që vizitohej nga qindra dhe mijëra ndjekës nga e gjithë bota. Në moshën 17 vjeçare, Albi themeloi kompaninë e tij të parë për zhvillimin e faqeve të internetit për disa nga kompanitë më të mëdha në Shqipëri. Ai ështe themelues i Pinguin Technology dhe i Startups.al.

Reception App lançohet në SAN FRANCISCO me objektiva global!

I lindur në Prishtinë, Edi Demaj është 31 vjec, bashkëthemelues dhe partner në disa projekte online dhe bashkëthemelues i Rocket Fiber, një rrjet interneti me fibër-optike për gjeneratën e ardhshme në Detroit.

“Nëse nuk është e VËSHTIRË DHE SFIDUESE atëhere ndoshta ti nuk po kërkon maksimumin!”

Në këto 25 vjet tregu i botimeve ka shënuar hapa të jashtëzakonshme, duke e pasuruar ndjeshëm botën intelektuale dhe shpirtërore. Por, kjo industri vuan rëndë pasojat e keq-menaxhimit dhe marketingun pa standarde të librit. Në një situatë të tillë, vjen si ofertë serioze dhe mundësi zgjidhje edhe Bukinist.al, platforma më e re në tregun e publikimeve, pjesë e kompanisë NetTrade Albania, e cila ushtron aktivitetin e shitjeve online që prej vitit 2012. Bukinist.al është vitrina e madhe virtuale, brenda së cilës gjendet një gamë e gjerë botimesh; që nga libri artistik, librit shkollor, akademik, profesional, libri për fëmijë, libri i vjetër, katalogët, albumet, pullat postare dhe kartolinat.

Bukinisti do të jetë promovues kryesor i leximit dhe librit në shqip!

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0