Teknika 200-vjeçare, fermerët e Bangladeshit “ringjallin” fermat lundruese - Business Magazine Albania

Teknika 200-vjeçare, fermerët e Bangladeshit “ringjallin” fermat lundruese

Në Bangladesh, fermerët po ringjallin praktikën bujqësore të stërgjyshërve të tyre për rritjen e të mbjellave në varka lundruese, ndërsa rritja e nivelit të deteve dhe përmbytjet e stuhive kërcënojnë gjithnjë e më shumë toka bujqësore.

Me përmbytjet gjithnjë e më të shpeshta, që përbëjnë një kërcënim në rritje për familjet që rritin ushqimin e tyre, më shumë janë kthyer në përdorimin e varkave si platforma të sigurta për të rritur perime dhe fruta, duke përfshirë tranguj, rrepa, papaja dhe domate.

Teknika 200-vjeçare u adoptua fillimisht nga fermerët në rajon gjatë sezonit të përmbytjeve, i cili zgjati rreth pesë muaj çdo vit. Por në ditët e sotme zona mbetet nën ujë për tetë deri në 10 muaj dhe më shumë toka po përmbyten. Qasja, e praktikuar tani nga rreth 6,000 fermerë në të gjithë jugperëndimin moçalor të Bangladeshit, mund të jetë thelbësore pasi ndryshimet klimatike rritin nivelet e detit dhe i bëjnë musonët më të çrregullt. reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0