Studimi konfirmon se Apple Watch mund të zbulojë sëmundjet e zemrës


A mund të jetë thjesht rastësi që të gjitha këto raste të raportuara janë nga njerëz që posedonin një Apple Watch në vend të një ore tjetër?

Rezulton se nuk është thjeshtë rastësi dhe se Apple Watch është në të vërtetë një pajisje mjaft e aftë në zbulimin e rrahjeve të parregullta të zemrës.

Kjo është sipas një studimi të përfunduar së fundmi, të botuar në New England Journal of Medicine, ku 400,000 pjesëmarrës morën pjesë në studim dhe u zbulua se Apple Watch ishte mjaft i saktë kur bëhej fjalë për të zbuluar fibrilacionin atrial te pacientët që e përjetuan atë.

Nga 419,229 pjesëmarrës, gjatë studimit, 2,161 pjesëmarrës u njoftuan nga Apple Watch se ata mund të jenë duke përjetuar përkeqësim të shëndetit.

Këta pjesëmarrës vazhduan të bënin një testim të dytë, ku 84% u zbuluan se kishin simptoma në përputhje me parashikimin e orës, ndërsa 34% ishin vërtetë të sëmurë.

Lexoni gjithashtu:

Një bug (gabim) në Apple Watch mundësoi përgjimin e iPhone-ve

Ndërsa Apple Watch nuk është aspak një mjet diagnostikimi, nuk mund të jetë ide e keqe të vizitoni mjekun tuaj nëse Apple Watch ju njofton ndonjëherë për një problem të zemrës.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale